Csütörtökön érte a halál a Cannibal Holocaust direktorát. Ruggero Deodato 83 éves volt. Nyugodjék békében!
Csütörtökön, december 29-én, 83 éves korában hunyt el az olasz horrorfilm-rendező Ruggero Deodato. A direktor 1964-ben kezdte pályáját, ám leghíresebb – vagy sokkal inkább leghírhedtebb – műve, a Cannibal Holocaust 1980-ban került mozikba, hogy aztán rögtön ki is tiltsák szinte mindenhonnan. Deodato a kilencvenes években még aktív volt, de egy szegmenst még a 2019-es Deathcember horrorantológiában is rendezett, így kijelenthetjük: szinte haláláig dolgozott, s persze rémisztgetett.
Noha összesen 36 rendezés fűződik a nevéhez, javarészt horrorfilmek (de Bud Spencer-mozit is készített Atyai pofonosztó címen), legtöbbször a Cannibal Holocaust kapcsán merült fel a neve. Ez az a mozi, ami bármilyen összeállításban az első helyre került, ha a legdurvább horrorfilmeket, vagy a legdurvább, filmekhez kapcsolódó botrányokat kellett összegyűjteni.
Tulajdonképpen az 1980-as mozi az elejétől a legvégéig csak és kizárólag megbotránkoztató jelenetek sokaságából áll. Ismerős az a mondat a filmek végéről, hogy "a forgatás során nem sérültek meg állatok"? Nos, ez erre az alkotásra nem igaz: a film miatt összesen hét állat (egy ormányos medve, egy teknős, egy pók, egy vörösfarkú boa, egy malac és két mókusmajom) pusztult el. A film jelenetei egyébként olyan szörnyűségesek és realisztikusak voltak, hogy a rendezőt, Ruggero Deodatót gyilkossággal vádolták meg. Ráadásul a készítők maguk is rájátszottak arra, hogy amit a filmvásznon látunk, az mind valóság. Azt beismerték, hogy a moziban legyilkolt állatok tényleg elpusztultak, de emellett a szereplőkkel olyan szerződést írattak alá, hogy egy teljes évig semmilyen nyilvános szereplést nem vállalhatnak: sem a bemutatókon nem jelenhetnek meg, se interjút nem adhatnak, se más (nyilvánossággal járó) munkát nem vállalhatnak el, azaz a nagyközönség számára el kellett tűnniük a föld színéről, mintha tényleg meghaltak volna. Olyan jól sikerült mindez, hogy végül bíróság előtt kellett bizonyítania a rendezőnek, hogy színészei életben vannak.
Ezek után aligha meglepő, hogy a filmet több, mint 50 országban tiltották be.