III. Károly király koronázásán számos, több száz éves ereklye tűnik majd fel. Egy régi darabot azonban mellőzni fognak Kamilla kedvéért.
III. Károly király koronázásán felbecsülhetetlen értékű ereklyék kapnak fontos szerepet. Az uralkodó évszázadok óta öröklődő tárgyakat kap meg a ceremónián.
Kiemelt biztonsági intézkedésekkel készülnek a koronázásra. Nem is csoda, több száz éves, több ezer milliárd forint értékű ereklyék tűnnek majd fel. A híres-neves tömör arany koronát a 17. században készítették, II. Károly király koronázására. A keresztény világot a tetején lévő kereszt és gömb szimbolizálja. A fejdíszt továbbá számos égkő: rubin, zafír, ametiszt, smaragd és gránát ékesíti. Értékét legalább 2300 milliárd forintra becsülik. Súlya meghaladja a két kilogrammot, ami miatt igen kényelmetlen viseletnek számít. Hagyomány szerint az uralkodók csak rövid ideig, a ceremónián viselik, majd egy könnyebb változatra cserélik.
A ceremónián a hagyományoknak megfelelően átnyújtják majd a feltehetően admirálisi uniformisát viselő III. Károlynak a színarany jogart, amit szintén II. Károly király számára készítették. Tetején ott a kereszt, s egy hatalmas gyémánt is díszíti, melyet szív alakú foglalat tart. Kamillának is jár a jogar, ám ő szakítani fog a több mint 300 éves hagyománnyal. 1685 óta ugyanis a királynékat egy elefántcsontból készült jogarral illetik. Úgy hírlik, Kamilla ezen változtatni szeretne, méghozzá mostohafia, Vilmos kedvéért, aki szenvedélyes elefántvédő, s nyíltan kampányol az orvvadászok ellen.
Az uralkodó a koronázás során ezen kívül megkapja a „Felajánlás kardját” is, melyet égkövek, illetve oroszlán-, lófej- és virágminták tesznek még gyönyörűbbé. Ez először IV. György király kapta meg. De ott van az arany országalma is, melyet szintén a 17. században készítettek. De fel fog tűnni a koronázáson a Végzet köve, vagy koronázókő névvel illetett homokkő is, mely a skótok nemzeti szimbóluma. A hagyomány szerint a skót uralkodókat már a 9. századtól kezdve ezen a kövön ülve koronázták meg. A követ I. Eduárd angol király 1296-ban hadizsákmányként elvitte és a westminsteri apátságban helyezte el a koronázási trón ülőrésze alá rögzítve.