Mindenkinek ismerős „Az erő legyen veled!” jelmondat, mely angolul „May the force be with you!”. Ezt a rajongók átköltötték „May the fourth be with you!”-ra, vagyis „Május negyedike legyen veled!-re, így lett ez a nap nemzetközi Star Wars nap.
George Lucas átírta a filmtörténelmet és egy olyan űrben játszódó kalandfilmet tett le az asztalra, amelyen generációk nőttek fel. Május negyedikén a rajongók világszerte ma is ünneplik Lucas alkotását, ennek apropóján összegyűjtöttünk 10 érdekességet az első (1977-es) Csillagok háborúja filmről.
Eredetileg 1976 karácsonyán lett volna a bemutatója a mozikban, de elhalasztották, mivel Lucasék túllépték a tunéziai forgatás határidejét.
1977 februárjában be kellett mutatniuk egy részletet a filmből a stúdió vezetőinek, ahova Lucas meghívta pár barátját is, köztük Brian De Palmát és Steven Spielberget is. De Palma kijelentette, ő sosem látott még ennél rosszabb filmet, azonban Spielberg imádta.
Még maga Lucas sem hitt a film sikerében, így a premier hetén Hawaiira utazott barátjával, Steven Spielberggel, ahol később megalkották a közös projektjüket, az Indiana Jones-t.
A premier után egy héttel, a még mindig Hawaiin tartózkodó Lucas telefonhívást kapott Alan Ladd, a 20th Century Fox stúdió igazgatójától, tőle tudta meg, hogy a közönség teljesen odavan a filmjéért.
Lucast mindig is foglalkoztatta az utópisztikus társadalom, így első filmje, a THX 1138 című film nem lett nagy siker, azonban a rá két évre megrendezett American Graffiti már öt Oscar jelöléssel jutalmazták és a stúdiók versengtek érte. Amikor előállt a Star Wars ötletével- egy sokszereplős, misztikummal átitatott, számos fajt és bolygókat felvonultató, a mondák világára emlékeztető űrmese komplex tervével, egyből visszakoztak.
Visszadobta az ötletet az United Artists, Universal, Paramount és a Disney is.
Lucasnak majdnem ráment az egészsége a filmre, ugyanis a sok forgatásokkal járó stressz miatt az egyik nap a rendező mellkasi fájdalmakra panaszkodott, és mivel attól félt, hogy szívrohamot kapott, kórházba kellett vinni. A vizsgálatokból kiderült, hogy kimerült és magas a vérnyomása, ezért lassítania kell, de ezt Lucas nem tehette meg.
A fénykardok búgása valójában az öreg filmprojektormotorok alapjárati zúgása, míg a csapások, sercenések egy mikrofon által gerjesztett tévékészülékből származnak.
A film eredetileg korhatár nélkül megtekinthető besorolást kapott.
Azonban a film PR-osai nem szerették volna, ha ez egy családi gyerekfilmként terjedne el, így szerveztek egy tesztvetítést, ahol egy 5 éves gyerek elsírta magát annál a jelenetnél, amikor Vader megfojt egy lázadót, így sikerült megszerezniük a PG, vagyis szülői felügyelettel nézhető besorolást.
Az általa rendezett 1973-as American Graffiti című film forgatása során született meg R2-D2 neve.
Egyszer az egyik vágóasszisztens kérte a kettes tekercsről a kettes párbeszédet (ami angolul Reel-2, Dialogue-2), amit meghallott Lucas és olyannyira megtetszett neki ez a szóösszetétel, hogy bekerült a Star Warsba névként.
A mindössze 11 millió dolláros büdzsé mellett (ami annak idején kevésnek számított) kreatív megoldásokra volt szükség a film megvalósításához. A roncstelepekről összekukázott és talált tárgyakból alkották meg a jelmezeket, kellékeket, illetve ebből rendezték be a Londonhoz közeli Elstree Studios mind a kilenc hangárját és építették fel a díszleteket Tunéziában.
A Tatuint eredetileg dzsungelbolygónak képzelte el Lucas.
Azonban úgy vélte, hogy veszélyes lenne egy valódi dzsungelben forgatni, így homoksivataggá változtatták Luke szülőhelyét. Tunéziára esett a választás. Azonban ott sem volt könnyű dolga a stábnak, ugyanis az észak-afrikai országra ötven éve nem látott homok zivatar csapott le 1976 márciusában.
1977-ben a legnagyobb bevételt hozó film volt USA-ban, jelenleg 775 millió dollár bevételnél tart világszerte. 2012-ben azonban Lucas eladta a Star Wars jogait a Disney-nek, amivel az évszázad üzletét kötötte, 4 milliárd dollárt fizettek neki.