Áprilisban lesz egy éve, hogy börtönbe került a zenész. Galambos Lajos egészségi állapota azóta egyre romlik, mégsem engedélyezik számára a reintegrációs őrizetet. Bezzeg másoknak…
Galambos Lajos 2023. április 26-án kezdte meg a rá jogerősen kirótt 3,5 éves börtönbüntetését, melyet áram, víz és gázlopás miatt szabtak ki rá. A zenész nem hétköznapi rab, – és ez nem csak azért igaz rá, mert az országban mindenki ismeri – az egészségi állapota miatt nem alkalmas arra, hogy a többi elítélttel hasonló módon éljen. Gyógyíthatatlan beteg, COPD-ben, tüdőtágulatban szenved. Lajcsi eleve mentővel érkezett meg Baracskára, majd a börtönorvosi konzílium után átszállították a berettyóúfalui börtönkórházba, ahol jelenleg is tartózkodik.
Galambos Lajos már a büntetése megkezdése előtt kérvényezte a bíróságnál, hogy házi őrizetben, vagy ahogy azt a jognyelv nevezi, reintegrációs őrizetben tölthesse le a büntetését. A zenész szerint azért van erre szükség, mert az otthonában meg tudja kapni azt a speciális ellátást, amit igényel az állapota. Az engedélyt azonban sem először, sem másodszor – akkor már jogerősen – nem kapta meg. Így a muzsikus egészen addig börtönkórházban marad, amíg le nem tölti azt az időt, ami után már feltételesen szabadlábra lesz helyezhető.
A számítások szerint Lajcsi a nyár közepén kerülhet rácsokon kívülre.
Míg Lajcsi bent senyved, addig más híresség, például például Aurelio Caversaccio, – akit 3 év 5 hónap börtönbüntetésre ítéltek kábítószer-fogyasztásért és emberrablásért – látványosan jól érzi magát a szabad levegőn. Ő ugyanis megkaphatta a reintegrációs őrizet lehetőségét, holott erőszakos bűncselekmény miatt került hűvösre.
Lapunk megbízható forrásból származó információi szerint, Galambos Lajos értetlenségét fejezte ki a dologgal kapcsolatban. Hogy lehet, hogy egy vagyon elleni bűncselekmény miatt elítélt nem kaphatja meg a házi őrizet lehetőségét, egy emberrabló pedig igen? A pletykák szerint Lajcsi ezen nagyon kiakadt.
Kerestük az ügyben Galambos jogi képviselőjét, aki elmagyarázta, hogy milyen feltételekkel kerül egy elítélt reintegrációs őrizetbe:
Az őrizetről minden esetben a BV bíró rendelkezik, de, hogy kinek ad lehetőséget az otthonában letölteni a büntetése maradék idejét, az nincs kizárólagosan összefüggésben az elítélt által elkövetett bűncselekménnyel
– mondta a Borsnak, dr. Csontos Zsolt.
A reintegrációs őrizetnek feltételei vannak: az elítélt első bűncselekményét követte el, 5 évet nem haladja meg a büntetése és még számos kritérium. A BV bíró teljesen egyedileg dönt minden esetben. Hogy valakinek miért engedélyezi és a másiknak miért nem, az az ő hatásköre.