A mesék képesek kiszakítani minket a valóságból, de akár a hétköznapi problémáink megértését és feldolgozását is segítik. Így van ez Szinetár Dóra gyerekeivel is.
Nagyon közel áll a Jászai Mari-díjas színésznőhöz a mesevilág. Ez nem csupán annak köszönhető, hogy három gyermek édesanyja, hanem annak is, hogy a színpadon gyakorlatilag benne él a mesékben. Szinetár Dóra úgy véli, hogy ezek a történetek rengeteget segítenek a gyerekeknek.
– Napi szinten tapasztalom, hogy amikor a kicsi fiam, Benji azt érzi, hogy feldolgozandó története van, akkor kijelenti, hogy „Játszom!”, és bemegy a szobájába, ahol leül a kétvödörnyi horgolt figurája és a nagy faházikója elé, majd ezerrel elkezd játszani. Megfigyeltem, hogy azt játssza el, ami történt, néha kicsit máshogy, néha viszont pont ugyanúgy. Tehát kijátssza magából az érzéseit, majd kijön és megy tovább az élet – mesélte Dóra a Benedek Elek Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményben szervezett sajtóeseményen. – Azt mondják, hogy akkor lesz valaki iskolaérett, ha már nem akar szerepjátszani. Számomra ez egy rettenetesen fájdalmas meghatározás, mert akkor én sem vagyok iskolaérett!
Sajnos azokban az általános iskolákban – ahova nem azok a szerencsés gyerekek járnak, akikről kimondjuk, hogy sajátos nevelési igényük van, hanem ahova a többi úgynevezett átlagos fejlődésű gyerek jár, akikre azt mondjuk, hogy őket nem kell sajátosan nevelni, hanem bele lehet nyomorítani a kockába –, már nem lehet annyira játszani, és nem nagyon van helye a mesének.
Dóra nagyobbik fia, Marci idén ünnepli a huszonnyolcadik születésnapját, míg lánya, Zorka idén lesz tizenhét éves.
– Mindegyik gyerekemnek sok mesét olvastam, így huszonhét éve a mesék a mindennapjaim részét képezik. Zorka viszont sokáig igényelte, hogy meséljek. Így került a kezembe a Harisnyás Pippi című könyv. Az első fejezet végén azon kaptam magam, hogy zokogva ülök az ágyban és tovább akarom olvasni. Halálosan beleszerettünk. Úgy éreztem, hogy ez a mese egy autista kislányról szól, aki egyszerűen nem hajlandó olyan kötelező dolgokat csinálni, amik az ő számára unalmasak. Sokan az ilyen emberekre azt mondják, hogy furcsák, pedig mi vagyunk furcsák, akik hajlandóak az életüket olyasmire pazarolni, amire egyébként nem kellene – gondolkodott el.
A Zuglói Benedek Elek EGYMI sajtóeseményén bemutatták a 9x3 méteres mesefalat, amelyen az intézmény névadója, Benedek Elek legendás mesehősei láthatók, és melynek elkészítését a PPG Trilak segítette a New Paint for a New Start CSR kampánya során.