A közel két héttel ezelőtt súlyos autóbalesetet szenvedett színésznő életéért jelenleg is küzdenek az orvosok. Ha pedig Sallai Nóra legyőzi a halált, kezdetét veszi számára egy még ennél is kegyetlenebb háború, amit önmagával és az elfogadhatatlannal kell megvívnia.
Nincs igazabb és szomorúbb közhely annál, minthogy egy gyermek elvesztése a pokol hét bugyrát nyitja meg a szülő lelkében. Sallai Nóra esetében talán kézenfekvő döntés lehetett az orvosai részéről, ha titkolják előtte a tényt, hogy az ötéves kisfia nem élte túl a hatalmas erejű ütközést. Ha pedig ez így van, a színésznőre élete legfájdalmasabb pillanata vár, ha felteszi a kérdést: hol van a kisfiam…? De mit tehet ilyenkor a család, mit tehetnek Sallai Nóra barátai azért, hogy átsegítsék őt a hosszú úton, ami sokktól a gyászon át, az elfogadásig vezet? A Bors Makai Gábor klinikai szakpszichológus segítségével próbál választ találni a minden jóérzésű emberben felmerülő kérdésekre.
– Egy gyermek elvesztésekor a szülő egyfajta krízis állapotába kerül, ami egy beszűkült tudatállapotot eredményez. Szembesül a valósággal, vagyis, hogy a világa minden értelemben tótágast áll. Ilyenkor elindul egy „hullámvasút” a szülővel és érkezik az önvád a kilátástalanság és a teljes kiüresedés érzése. Úgy érzi, mintha csak kívülről látná önmagát és a történéseket. Ennél az állapotnál már szükséges a pszichológus bevonása, mert nagyon fontos, hogy valaki képes legyen pszichés menedéket nyújtani a szülőnek, aki lélekben szó szerint darabokra hullott.
Ez az állapot még nem a gyász, csupán annak az előszobája
– magyarázta Sallai Nóra balesete kapcsán Makai Gábor, aki a legfontosabbnak a szülőt körülvevő családtagok és barátok összezárását tartja.
– Abban, hogy a gyermekét elveszítő szülő képes legyen újra racionálisan gondolkodni és elkezdődhessenek nála a gyász feldolgozásának folyamatai, hatalmas, létfontosságú szerep jut a családnak és a barátoknak. Ilyenkor kezdeményező, tevékeny módon kell törekedni arra, hogy az élete feltételezhetően legmélyebb pontján járó szülő biztonságban érezze magát. A családtagoknak össze kell zárniuk körülötte és megteremteni számára a védelmező burkot. Ez a folyamat elengedhetetlen ahhoz, hogy az a személy, akit a legnagyobb veszteség ért, egy idő után képes legyen újra nyitni a világ felé – fogalmazott a szakember, majd kitért magára a gyász feldolgozására is.
– Mindezek után következik egy újabb és talán élethosszig tartó nehéz időszak, ami maga a gyász. Egy gyermek elvesztése olyan mély fájdalom, ami gyakorlatilag alapjaiban rendíti meg egy szülő személyiségét és teljes identitását. Meg kell találnia a válaszokat arra a kérdésre, hogy ki is ő a gyermeke nélkül és újra meg kell találnia a helyét, vagyis teljesen a nulláról kell újradefiniálnia magát. Ehhez pedig meg kell élnie az elfogadás a belátás és a belenyugvás stációit. A fájdalom örökre a szülővel marad, de be lehet illeszteni az élettörténetbe.
Ez egy nagyon hosszú és gyötrelmes út, amit bár lehet, de nem tanácsos szakember segítsége nélkül bejárni
– nyilatkozta lapunknak a szakember, aki hozzátette: szorít Sallai Nóra felépüléséért.