A karácsony közeledtével egyre feszültebbek lesznek a háziasszonyok, hiszen nyakukon a nap, amikor össze kell dobni a legtradicionálisabb ünnepi édességet. Megreped, nem reped? Milyen a jó bejgli tészta-töltelék arány? Bochkor Gáborék ezekre a kérdésekre keresték a választ Pataki Ádám mestercukrásszal, aki azt is megsúgta, hogy felesége, Liptai Claudia miért nem kóstolhatja meg ezt az imádott, karácsonyi finomságot.
Két dolog van, ami nélkül nincs karácsony. Az egyik Kevin, a másik pedig a bejgli, amiből a klasszikus diós és mákos mellett már mindenféle készül. Szinte biztos, hogy az idei év slágerbejglije lesz a dubai csokis verzió, de azért reméljük, hogy a legtöbb háziasszony prezentálja a klasszikusokat is. A téma tehát örök és mint olyan, nem kerülhette el Bochkor Gáborék figyelmét sem. Pataki Ádám mestercukrász pedig a szakértelmét adta a témához, így végre tényleg megtudhatjuk, hogyan süthetünk cukrászati minőségű bejglit.
– Jöjjön a Pataki Cukrászda és Liptai Culadia tulajdonosa, Pataki Ádám! – konferálta fel a mestercukrászt Bochkor Gábor, aki ezzel osztatlan sikert aratott, de végül ráterelte a szót minden idők legnépszerűbb, legmagyarabb karácsonyi süteményére: a bejglire. Jöjjön tehát a titok, amit ha ismersz, nem reped, nem szakad az a fránya bejglitészta.
Úgy szeretjük a bejglit, ha sok benne a töltelék, de ha túltöltjük, a felszabaduló gőzök miatt szétreped.
– A cukrászat nem más, mint kémia, matematika és fizika. Ha nézünk egy ötszáz grammos bejglit, akkor könyv szerint fele a tészta és fele a töltelék. Ha huszonhat deka a tésztánk, akkor mondjuk huszonnyolc deka a töltelék. Ez együtt ötszáznegyven gramm. Sütési vesztességgel kijön a fél kiló – kezdte Pataki Ádám, aki szemléltetésképpen vitt is pár bejglit a Retro Rádió stúdiójába. Pontosabban Liptai Claudia szedette vele össze az otthoni készletet, ha már ő nem ehet belőle.
– Most a saját készletemből hoztam nektek, mert mondta a nejem, hogy ne hagyjuk ezt otthon, mivel ő úgysem ehet sem mákot, sem diót. A mákra és a diós töltelékbe kerülő fahéjra is allergiás. De térjünk vissza a készítéshez! Az is lehet a repedés oka, ha valaki túl szorosra tekeri a bejglit, hiszen ez esetben a tésztának és a tölteléknek nem lesz lehetősége a mozgásra. Illetve az sem szerencsés, ha nem jól szurkáljuk meg a bejglit. Teljesen át kell szúrni a közepén és a két oldalán is. Fontos továbbá, hogy a bejglit kétszer kenjük le tojással, és csak a második után szurkáljuk meg. Hiszen, ha két kenés között tesszük, lefedjük a lyukakat – sorolta a bejglisütés titkait Pataki Ádám, majd rátért a legfontosabb műveletre, ami garantálja, hogy tökéletes karácsonyi süteményt kapjunk. – Két fázisban sütjük a bejglit. Az első fázisnál kétszáztíz fokra tesszük be és folyamatosan vesszük vissza a hőmérsékletet. Ez tart tizenöt percig.
A második tizenöt perc után kinyitjuk a sütőt, hogy a keletkező gőzök távozni tudjanak. Ehhez fakanállal kitámasztjuk a sütőajtót.
– Végül elérjük a száznyolcvan fokot, amin készre sütjük a bejglit – mondta Liptai Claudia férje.