Németh Kristóf egy igazán különleges „kulináris” élményre invitálja a színházszerető közönséget. Társulata legújabb bemutatója amolyan Mikulás ajándékként érkezik, hiszen december 6-án mutatják be Szentendrén a zseniális, francia sikerszerző fergeteges vígjátékát. A Balfácánt vacsorára ugyanakkor nem csak humorral, de tanulsággal is szolgál.
A népszerű színész-rendezőtől már megszokhatták a színházrajongók, hogy valódi kultúr csemegével szolgál nekik időről időre, szezonról szezonra. Nincs ez másképp az ünnepi szezonban sem, amikor is társulatával egy különleges szerző, nem hétköznapi vígjátékát „tálalják fel”, elsőként december 6-án a Szentendrei Teátrumban 19 órai kezdettel, másnap pedig a Belvárosi Színházban játszák. Nem véletlen a felvezetőben többször is fel-felbukkanó gasztronómiai áthallás, hiszen a Fórum színház társulata Francis Veber francia sikerszerző, Balfácánt vacsorára című vígjátékát viszik színre, melynek a mai világban nem csupán a szórakoztatás és az önfeledt nevettetés a célja, de egy fontos üzenetet is hordoz. A darabról és erről a bizonyos üzenetről Németh Kristóffal beszélgettünk.
– A Balfácánt vacsorára a francia humor magasiskolája. A szerző, Francis Veber olyan remekbe szabott kasszasikerek írója, mint a Magas szőke férfi felemás cipőben, vagy az Őrült nők ketrece. A sor pedig hosszan folytatható. Ezért is hatalmas dicsőség a társulatunk számára, hogy a mester elismerően beszélt a kreatív terveinkről és a jelmezeinkről.
Mi több, ígéretet tett arra, hogy ha úgy tudja alakítani az elfoglaltságait, jövőre személyesen is megtekinti az egyik előadásunkat.
– December hatodikán lesz a premier a Szentendrei Teátrumban, ami így egy igazán hangulatos keretet kap, hiszen a város ünnepi díszben pompázik. Másnap a Belvárosi Színházban állítjuk színpadra a darabot, majd a decemberi ünnepkörben országjáró turnéra indulunk – kezdte lapunknak Németh Kristóf, a Fórum Színház igazgatója, akinek parádés színészgárdát sikerült összetrombitálnia a darabhoz és természetesen ő maga is színre lép az előadásban.
– A darab központi figuráját, vagyis a „balfácánt” Faragó András Topi formálja meg zseniálisan. Partnere pedig Beleznay Endre, aki szintén garancia az önfeledt szórakozásra. Pont úgy, ahogy Suhajda Dániel, Kiss Anna Laura, Vanya Tímea, Szűcs Sándor is. És természetesen jómagam is mindent megteszek, hogy kellemesen teljen az estélye azoknak, akik minket választanak szórakozásul – magyarázta a Borsnak Németh Kristóf, majd kitért a zseniális vígjáték már említett üzenetére, ami nem hogy időtálló, de talán fontosabb, mint valaha.
– A Balfácánt vacsorára bár ízig-vérig vígjáték, de ha a mélyére nézünk, akkor egy nagyon is fontos, jelenkori problematikára is ráirányítja a figyelmet. Azt üzeni, hogy ne ítéljünk elsőre és megmutatja, mekkora különbség van a valakin és a valakivel nevetés között. Valahogy fontos, hogy visszataláljunk azokhoz az időkhöz, amikor még nem feltétlenül a külsőségek alapján mérettek meg az emberek és még törődtek azzal, hogy egy-egy elejtett, kéretlen megjegyzéssel milyen lelki sebeket okoztak, vagy okozhattak egymásnak az emberek. A darabban ugyan a Faragó Topi álltal alakított Francois a balfácán, de egy ponton túl ez a ráaggatott titulus vándorolni kezd és végül kiderül róla, hogy bár bogaras és különc, de neki van a legnagyobb szíve és ő az, aki segít másokon – tette hozzá Németh Kristóf, aki visszatekintett kora gyermekkorára, amikor még kiskamaszként találta szembe magát a felesleges és bántó ítélkezéssel.
– A suliban én magam voltam a csodabogár, hiszen tizenkét évesen már a Szomszédokban szerepeltem és több szinkronszerepem is volt. Szerencsére az iskolai közeg ezért nem tekintett rám balfácánként, hiszen nem egyedül lógtam ki ily módon a tömegből
Sőt, inkább érdekesnek és izgalmasnak találták azt a világot, amibe rajtam keresztül beleshettek. Vagyis támogató közegben voltam így is, úgy is.
– Persze ott is létezett a mai divatos szóval bullyingolásnak mondott szekálás, de ha ilyesmit tapasztaltam, ösztönből léptem oda a sértett fél mellé és igyekeztem kiállni érte. Ez ma is szívügyem – fogalmazott a Fórum színház igazgatója.
Francois Pignon érdekes ember, mondhatni furcsa, egyesek szerint kifejezetten lökött. Hétköznapi munkája mellett előszeretettel készíti el nevezetes épületek makettjeit gyufaszálakból. Pierre Brochnant számára viszont Francois igazi kincs, ráadásul tökéletes választás a szerda esti vacsorapartihoz. Az összejövetel érdekessége, hogy minden meghívottnak magával kell hoznia egy dilis, szórakoztató alakot és akinek a legviccesebbet sikerül felmutatnia, jutalomban részesül. Ám az este váratlan fordulatokat hoz és hamarosan minden a feje tetejére áll. Elviharzó feleség, a semmiből felbukkanó szerető, egy váratlan vendég, egy bénító derékfájás és félreértés félreértés hátán… De vajon ki lesz ma este az igazi Balfácán?