A Kiképzés

A Kiképzés főtörzsőrmestere: „Valami menőt, valami keményet akartam csinálni”

Buster

Létrehozva: 2025.01.26.

Molnár Attila főtörzsőrmester kicsit sem olyan, mint amilyennek Karádi alakja festett le annak idején egy őrmestert és nem csak azért, mert már most, 35 éves korára kettővel több csillaga van, mint Usztics Mátyásnak volt a sorozatban, hanem mert ő egy ízig-vérig katona. Attila mindent megtesz majd annak érdekében, hogy a Dobó raj (zöld csapat) kerüljön ki győztesen A Kiképzés című sport-realityben.

Főként a férfiak, de talán a lányok, asszonyok egy részének fejében is él egy kép a hadseregről, különösképpen a Magyar Honvédségről. Azokban a fickókban, akik még a kötelező sorkatonai szolgálat eltörlése előtt megjárták valamelyik laktanyát, ez a kép nem éppen idilli, bár tény, hogy ők is számos szép emléket és még több tapasztalatot őriznek abból a bizonyos egy évből, vagy kilenc hónapból, amit honvédként töltöttek annak idején. A hölgyek valamivel szerencsésebbek, hiszen ők leginkább édesapjuk, nagyapjuk, esetleg a férjük, kedvesük anekdotáiból ismerik azokat a sokszor nehéz, szivatásokkal terhelt időszakot, melyben a mesélőnek egykor része volt. Nos, ez a világ már a múlté és Magyarország Európa egyik legjobban felszerelt és legjobban képzett haderejét tudhatja magáénak. Hogy mennyit fejlődött a Magyar Honvédség az idealizált képet mutató 1990-ben sugárzott Angyalbőrben című tévésorozat óta, az január 27-től mindenki számára nyomon követhető lesz a TV2 képernyőjén, ahol indul A Kiképzés című sport-reality, melyben négy, hivatásos kiképzőtiszt próbál kőkemény katonákat faragni azokból a civil férfiakból és nőkből, akik a hosszú kiválasztási folyamat után rálépnek a katonává válás rögös útjára. De kik is a négy raj kiképzői? Elsőként a Dobó raj kiképzőjét, Molnár Attila főtörzsőrmestert mutatjuk be, aki 35 éves korára komoly katonai múlttal rendelkezik és szó szerint megjárta már a hadak útját. Többször is… 

A Kiképzés
A Kiképzés főtörzsőrmestere, Molnár Attila vezeti majd a Dobó rajt Fotó: TV2

A Kiképzés főtörzsőrmestere: „Hamar kialakult bennem a ”majd én megmutatom” érzés”

Amióta csak az eszét tudja, vonzotta a sereg Molnár Attilát, aki szerencsésnek mondhatja magát, hiszen a Magyar Honvédség éppen akkoriban lépett a modernizáció útjára, amikor számára elérkezett az ideje a pályaválasztásnak. Ráadásul a főtörzsőrmester kedvét édesapja anekdotái, emlékei sem szegték, sőt… „Maradjunk annyiban, hogy igazi kis vadóc gyerek voltam és bár tizenöt éves koromban megszűnt a kötelező, sorkatonai szolgálat, mély nyomot hagyott bennem a tény, hogy gyerekkoromban, minden a környezetemben élő fiatal bevonult a seregbe. Arra emlékszem, hogy kiépítettem magamban egyfajta hőskultuszt a katonákról és annak ellenére is vágytam a mundérra, hogy sok furcsa történetet hallottam édesapámtól és a srácoktól is. Ahogy én emlékszem, eléggé egyenes utam volt. Hamar kialakult bennem a „majd én megmutatom” érzés.

 Féktelen voltam és vad, de ezek hasznomra is váltak a sportban.

– Először tornásztam, majd futottam, végül a sárkányhajózásban teljesedtem ki – kezdte lapunknak Molnár Attila főtörzsőrmester, aki A Kiképzés című műsorban a Dobó raj kiképzőjeként mutatkozik be január 27-én. 

A Kiképzés
Molnár Attila A Kiképzés Dobó rajának kiképzőtisztje kivívta és meg is követeli a tiszteletet Fotó: TV2

Molnár Attila: „Gyorsan világossá vált, hogy a katona nem mindennap lő vagy robbant”

Molnár Attila végül úgy döntött, hogy katonának áll a Magyar Honvédség és a haza szolgálatába állítja a már említett „vadságát”, ami ma sem szelídült, de keretek közé szorult és hivatássá, hivatástudattá alakult. – Sok oka van annak, hogy egy fiatalember önként bevonul a seregbe és elindul azon a bizonyos ranglétrán ”kopaszként”. Én valami menőt, valami igazán kemény dolgot akartam csinálni. Mindig is érdekelt a hadtudomány, a fegyverek és úgy általában a hadsereg. Ugyanakkor érdekes, hogy miközben pont úgy gyűlöltem, ha emelt hangon beszéltek velem, mint bárki más, hamar átengedtem magamon és meg is értettem a tekintélyelvűség fontosságát. Miközben a civil életben rendre beleálltam a konfliktusokba, honvédként megtapasztaltam, hogy milyen az, ha egy nálam jóval keményebb tiszt ad parancsot. Megértettem, hogy a honvédségnél minden tettnek és mondatnak súlya, ára és következménye van és azt is, hogy a csoportdinamika is csak akkor működik, ha mindenki teszi a dolgát. Ahogyan az is gyorsan világossá vált, hogy a katona nem mindennap lő vagy robbant, és hogy egy nagyon hosszú tanulási folyamat vette kezdetét az életemben – idézte fel a szolgálatban töltött első időszakát Molnár Attila főtörzsőrmester.

A Kiképzés
A Kiképzés címmel, január 27-én induló reality-ben nem babra megy majd a játék (Fotó: TV2)

A Kiképzés főtörzsőrmestere követett el hibákat éles helyzetben

A Kiképzés című sport-reality kiképzőtisztje ugyan hamar ráérzett a kötelesség ízére, de arra csak később jött rá, mi is az, ami számára az igazi kihívást jelenti a Magyar Honvédség kötelékében. – Tatán szolgáltam, amikor a sokadik lövész szakkiképzésem során azt éreztem, hogy ez az, ami nekem igazán fekszik. Fiatal gyerek voltam még, de boldog és büszke. Akkor kezdett bennem érlelődni a gondolat, hogy a külhoni szolgálat valami olyasmi, amire igazán vágyom.

 Éreztem, felkészültem arra, hogy akár éles helyzetben is képes legyek parancsot teljesíteni, döntést hozni és megvédeni a társamat, társaimat.

– Erre készültem és egy nap el is jött az idő, amikor bizonyíthattam magamnak, a társaimnak és a feljebbvalóimnak is. Amikor végül találkoztam az első éles helyzettel, még nem voltam képes felfogni a történések valódi súlyát és jelentőségét. Követtem el hibákat és ezeket mindig el is mesélem a katonáknak, akiknek a kiképzése az én feladatom – mesélte Molnár Attila, aki később tetemes harctéri rutinra tett szert, megtanulta uralni és elengedni a bénító félelmet is, amit egy éles helyzetben, hamar a katonatársává, később pedig a barátjául szegődik. 

A Kiképzés
Molnár Attila főtörzsőrmester komoly harctéri tapasztalattal rendelkezik (Fotó: TV2)

Molnár Attila: „A félelem ott marad ugyan, de már elmúlik a bénító hatása”

– A dermesztő félelem kezdetben a harctéri helyzettel együtt érkezik és ekkor döbben rá az ember, hogy a katona sem vágyja a veszélyt, viszont a kiképzés felkészítette rá és arra is, hogyan kell uralnia azt. A kezében van minden eszköz arra, hogy átlendüljön felette és ráébredjen, hogy minden létező és nem létező szituáció megoldásának kulcsa a birtokában van, hiszen megtanulta és ezer és egyszer gyakorolta is. A félelem ott marad ugyan, de már elmúlik a bénító hatása. Ezen a ponton pedig eldől, hogy a sereg valódi szerelem lesz -e vagy csak valamiféle szentimentális, de be nem teljesült vonzalom marad. Innentől pedig minden lépés és mozzanat tudatossá válik és az ember ráébred, hogy nem omlik össze a teher alatt sem – fogalmazott lapunknak Molnár Attila főtörzsőrmester, akiben még ma is ott tombol a bizonyítási vágy. – Volt már lehetőségem a harctéren bizonyítani, de szeretnék még további missziókat teljesíteni a jövőben. Arra vágyom, hogy a következő küldetés során már olyan katonákkal mehessek, akiket én képeztem ki – tette hozzá a TV2 A Kiképzés című műsorának kiképzőtisztje. 

A Kiképzés
A Magyar Honvédség négy kiképzőtisztje irányítja majd A Kiképzés című műsor civil résztvevőit a katonává válás útján (Fotó: TV2)

Molnár Attila

A Kiképzésben a Dobó raj (zöld csapat) kiképzője

Életkor: 35

Rendfokozat: főtörzsőrmester

Ha jellemeznie kellene magát, az a makacsság, az akaratosság, az álmodozás az, amit elsősorban kiemelne, és az, hogy mindig pengeélen táncol a szabályok maradéktalan betartását illetően. Sokszor túl energikus és vad, de igyekszik ezeket a tulajdonságait kordában tartani. A humort és a szarkazmust a legélesebb kardnak látja az életben. Mindig is szeretett egyszerre sok dologgal foglalkozni. Szereti a kreatív dolgokat, mint például a 3D nyomtatást és tervezést, a motorozást, a számítógépes játékokat, a túrázást, de mint a végletek embere, szereti a nyugodt estéket is egy jó fantasy könyvvel. Neki a technológia minden ága olyan, mint egy valóra vált sci-fi történet, rajong érte. Ha pedig valami modern és még robbanni vagy robbantani is tud, az abszolút favorit. A legnagyobb szerelme azonban maga a lövész szakma és annak minden aspektusa. 15 éves pályafutása alatt 8 műveleti területen több mint 56 hónapnyi tényleges külszolgálati tapasztalattal rendelkezik. Szakterülete a kisalegységes harcászat és a harctéri vezetés irányítás. Hivatását soha nem cserélné el másra. Sajátos életvitel, sok lemondással és áldozattal jár, de az elmúlt tizenöt évről annyi, számára kedves emléket és pillanatot őriz, melyek segítenek a nehezebb időszakokat átvészelni. Minden helyzetben egy csapat részeként az egyének gyengeségeinek és erősségeinek a felismerését tartja a legfontosabbnak, mert hiszi, hogy sokszor egy olyan ember képes végrehajtani a legmeghatározóbb, egyben akár a legmerészebb részét egy feladatnak, akire nem is gondolnánk első körben. Hisz abban, hogy az élet összesodorja olyan „harcosokkal”, akik szó szerint képesek hegyeket elmozgatni a kitartásukkal és az akaratukkal. Mert ezek az emberek képesek megváltoztatni a világot. Minden pillanatban úgy él, hogy méltó legyen arra, hogy közéjük tartozhasson. A félelem kényes téma egy katonánál, de egy igazi harcosnak szerinte a kudarctól való félelme mindig erősebb, mint a győzelem iránti vágya. Ezért a félelemre barátként és motiváló tényezőként tekint, hiszen félelem nélkül, hogy lehetne erősebb, gyorsabb és szívósabb önmagánál!?

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek