CGI-káosz helyett valódi dráma: ez a Mint a családunk. A CANAL+ gyártásában készült és a Direct One kínálatában elérhető szériában kisemberek történetén keresztül követjük nyomon a természetnek való kiszolgáltatottságunkat.
A katasztrófafilmek és sorozatok rendszerint a látványra építenek. Több száz milliós effektek, CGI és súlyos milliókat kereső világsztárok helyett a Mint a családunk azonban sokkal inkább azokra a vészjósló tényekre, helyzetekre helyezi a hangsúlyt, amiket közvetlen életveszély nélkül is át tudunk érezni. Ingoványos munka, kevés tartalék, tiniszerelem, iskolai kötelességek, elvált szülők, örökbefogadás és egzisztenciális válság. Számos mozgóképben láthattuk már ezeket a szituációkat, ám egy világvége-sorozatban kevésbé. Pont ezért hatásos és újszerű a Mint a családunk, ugyanis a látványos pillanatok mellett a legnagyobb félelmet és izgalmat az kelti a nézőiben, hogy ami a vásznon megtörténik, az velük is megtörténhet. Sőt, egyes klímaszakértők szerint sok millió emberrel meg is fog a nem túl távoli jövőben, ha nem lépünk közbe. A menekülés ellenére azonban továbbra is csak emberek vagyunk a mindennapi problémáinkkal – persze az is kérdés, hogy a világvége közepén sikerül-e mindenkinek annak maradnia – jegyzi meg cikkében az Origo.
Hatalmas aszteroida, tűzhányók és gyilkos gombák helyett a természet csap le a Mint a családunk című sorozatban Dániára. A globális felmelegedés és az ebből fakadó tengerszint-emelkedés itt már nem mumus, hanem tény és a mindennapok része. Egyre magasabban nyaldossa a tenger a dán partokat, a víz már egyre több szárazföldi területet önt el, a gazdaság hanyatlik. A kormánynak cselekednie kell: megindul a modern kori emberiség legnagyobb népvándorlása, Dánia egész lakosságát ki kell telepíteni. Kezdetben mindenki értetlenül szemléli az eseményeket, pláne a 16 éves főhősünk, Laura, akit nem csak tehetségében, de külsőségeiben is a fiatal Kate Winsletre vagy Saoirse Ronan-re emlékeztető Amaryllis August alakít. Itt meg is kell állnunk egy pillanatra: egy igazi szupersztár születik meg a nézők előtt hétszer ötven perc alatt. Hatalmas jövő áll előtte, Amaryllis első munkája rögtön az egyik legdrágább dán sorozat főszerepe, és jelentjük, különösen karizmatikusan játssza Laurát. Jeleneteiben uralja a vásznat és az olyan dán legendák, mint az édesapját, Jacobot alakító Nikolaj Lie Kaas, vagy az újságíró anyukáját, Fanny-t kellő érzékenységgel életre keltő Paprika Steen mellett nem halványul el az alakítása.
A Még egy kört mindenkinek Oscar-jelölt rendezője Thomas Vinterberg képes még a világvégéből is valami egyedit kihozni: kezdetben lassan csordogál a történet, hogy később főhőseink sorsa egyre vadabb fordulatokat vegyen. Miközben a hétköznapi világuk egyre jobban tűnik el, szembe kell nézniük a lehetetlennel: elnyeli a tenger az otthonukat és soha többé nem térhetnek vissza a régi életükbe. A rendező visszafogott, szürkés, a skandináv filmekre jellemző látványa kellően utópisztikus, de nem megfoghatatlan képet ad a nézőknek. Ez szintén a Mint a családunk nagy előnye, hiszen könnyen tudunk azonosulni a valós katasztrófával, amit a szereplők átélnek. Kerüli a nagy, hollywoodi filmekre jellemző kirohanásokat, drámai jeleneteket, mégis szinte már az első perctől kezdve beszippantana azok a helyzetek, amik sok évtized múlva akár velünk, akár a leszármazottjainkkal is megtörténhetnek, ha nem cselekszünk időben.
A Mint a családunk hatásos, magával ragadó sorozat az emberségről, a reményről, a döntéseink fontosságáról és arról, hogy ha már a nyakunkon van a világvége, akkor is van remény egy új és más életre.
A CANAL+ gyártású Mint a családunk című dán, hétrészes drámasorozat március 17-től érhető el a Direct One kínálatában: az új epizódok bárhol és bármikor streamelhetők a Direct Now alkalmazásban, a hagyományos televíziózás szerelmesei pedig a Direct One csatornán is követhetik. Minden hétfőn újabb két rész, valamint az app videótárába.