Fellélegezhettek az építőipar szereplői, miután a szakmai szervezetek kezdeményezésére a kormány 2023 végéig kiterjesztette a kezdeményes lakásáfát. Ennek köszönhetően azok a gigaprojektek, amelyeket már előkészítettek, a határidő lejártáig kényelmesen elkészülhetnek.
Varga Mihály pénzügyminiszter nemrégiben jelentette be, az Országgyűlés pedig el is fogadta: 2019. december 31-e helyett 2023 végéig megmarad az 5 százalékos áfakulcs az új lakóingatlanok értékesítésével kapcsolatban. Mindez azokra az ingatlanprojektekre érvényes, amelyek november elsejéig megkapták a végleges építési engedélyüket.
Nyugalom 2023 végéig
Az áfacsökkentés visszavonása számtalan veszélyt hordozott magában. Leginkább azt, hogy eltűnhetett volna az új építésű lakás mint termék. A beharangozott áfaváltozás miatt a beruházóknak mérlegelniük kellett a leállítás vagy adott esetben egy új fejlesztés megindításának lehetőségét. Ezt a dilemmát szerencsére a kormány feloldotta: kiszámítható jövőképet nyújtott azoknak, akik 2018. november 1-jéig építési engedélyt szereztek. Jellemzően nagy összegű beruházásokról van szó, nem „hazardírozó" projektekről, ezen a színtéren ugyanis senki sem engedheti meg magának, hogy blöfföljön vagy bizonytalanra menjen. Összességében rendkívül pozitív fejlemény, hogy 2023 végéig tisztán láthat az építőipar – mondja a Balla Ingatlan ügyvezetője, Balla Ákos.
Engedély a siker kulcsa
Aki rendelkezik építési engedéllyel, az a jó keresletnek és piaci feltételeknek köszönhetően magas árakon fog tudni értékesíteni. Aki viszont eddig nem szerzett építési engedélyt, annak a magas árak nem adnak lehetőséget arra, hogy később a 27 százalékos áfa mellett biztonsággal fusson neki egy-egy projektnek – magyarázza Balla Ákos.
Minden tehát azt jelenti, hogy az előkészített projektek jól járnak, meg tudnak valósulni a következő években. Versenyhátrányba kerülnek viszont azok a beruházások, melyek még a tervezőasztalon fekszenek, nincsen engedélyeztetve, netán még a tervezők dolgoznak rajtuk.
Ez azért nem gond, hiszen a fejlesztőknek három év állt rendelkezésükre arra, hogy telket vásároljanak, tervezzenek, engedélyezzenek. Aki élt vele, és előkészített egy terméket, az kifejezetten jó helyzetbe kerül, hiszen lesz terméke a piacon, miközben másnak nem. A döntés a nagyobb, komolyabb beruházóknak kedvez, és azoknak, akik ma a piacon vannak, tehát szűkíti a versenyt. Új szereplőt már nem nagyon fog a piacra csalogatni, ami ez esetben üdvözlendő.
Jót tesz a piacnak
A kedvezményes áfa kitolása alapvetően azokat a gigaberuházásokat érinti, melyek keretében nem száz-kétszáz, hanem ötszáz-ezer lakás valósul meg. Jelenleg nyolc-tíz ilyen ingatlanfejlesztés van Budapesten. Ezekhez kötődik az újlakás-kínálat több mint fele. Nincs ebben semmi ördöngösség: akinek nagy telke van, olyan beruházást valósít meg, amely önállóan rendezi saját környezetét, belső infrastruktúrát valósít meg, sőt, akár külső infrastruktúrát épít, úthálózatot, útkapcsolatot rendez. Nem ritka, hogy ezekben a gigaberuházásokban közszolgáltatások is helyet kapnak, óvoda, iskola, orvosi rendelők létesülnek. Ezek a fejlesztések sokszor extra, közösségi szolgáltatásokat is tartalmaznak, tehát alapvetően hasznosabbak, mint a kisebb projektek. A gigaberuházások ugyanakkor jellemzően nem tudnak két esztendő alatt megvalósulni, hanem legalább ötéves kifutásúak.
Maradnak az árak
A vevők alapvetően eddig is kihasználták a piac lehetőségeit, nem most fedezik fel az új építésű ingatlanokat. Azt is tudni kell, hogy továbbra is drága termékről van szó, és bár drámai árnövekedés nem várható, ugyanígy az sem valószínűsíthető, hogy lejjebb menjenek az árak. Amennyiben a kormányzat nem tolta volna ki a határidőt, akkor csak az építkezett volna a következő években, aki 27 százalékos áfa mellett is látott volna megtérülési lehetőséget. Ez jelentős drágulást vont volna maga után a piacon. Az új építésű ingatlanok vásárlása továbbra is a tehetősebbek kiváltsága lesz, és mivel az érintett kör egy része már vásárolt, úgy gondolom, a következő öt esztendőben egyre szűkülő vevői érdeklődéssel kell számolni – véli Balla Ákos.