Tudtad, hogy a túl erős napsugárzás olyan károkat okoz a szemben, amely később szerepet játszhat a szürkehályog kialakulásában?
Érzékszerveink közül a legösszetettebb, de egyben a legérzékenyebb a szemünk. A túl erős sugárzással szemben a szem védekezik, a pupilla összehúzódásával válaszol. Láthatatlan veszélyt jelent a 380 nm hullámhossznál rövidebb, szemmel nem látható ultraibolya sugárzás, valamint a nagy energiájú kék fény (400-475 nm), mely a napsugarakból érheti szemünket. Különösen fontos a szem külső védelme megfelelő napszemüveg viselésével, ezzel csökkenthetjük az UV-sugárzás kellemetlen mellékhatásait.
A természet szerencsére gondoskodott a szem automatikus védekezéséről ezekkel a sugarakkal szemben is egy „belső napszemüveg” által, amely képes elnyelni őket és nem engedi, hogy az éleslátás helyén, a makulán kárt okozzanak. Ezt a védelmet a makula felszínén koncentrálódott védőanyag: a lutein és a zeaxantin eredményezi.
Mivel szervezetünk nem képes ezeket a molekulákat előállítani, mindkét anyagot táplálkozás során juttatjuk a szervezetbe. A lutein és a zeaxantin elsősorban a mélyzöld és leveszöldségekben (spenót, kelkáposzta), valamint a sárga színű ételekben (sárga gyümölcsök, narancs, citrom, barack, sárgadinnye, kukorica, tojássárgája) található meg. Nyáron szerencsére könnyen hozzájuthatunk ezekhez a friss, antioxidánsokban gazdag gyümölcsökhöz és zöldségekhez. Fogyasztásukkal késleltethetjük a szembetegségek kifejlődését idősebb korban, a makula degeneráció és a szürkehályog kialakulását. A kiegyensúlyozott táplálkozással naponta átlag 2 mg-ot fogyasztunk, ami a szükséglet harmadát fedezi.
Ne feledkezzünk meg a piros bogyók fogyasztásáról sem. Főleg a fekete áfonya antocianinjai védik a makula hajszálereinek épségét, segítik szemben a mikrocirkulációt, a szemlencse tisztaságát, az éleslátást.
A Bilutin-Omega készítményt komplex módon tartalmazza a „belső szemvédelemhez” szükséges nyomelemeket, vitaminokat.