Megvettük az új otthonunk, azt gondoljuk, a nehezén túl vagyunk, már csak be kell rendezni. Ami sokszor bonyolultabb feladatnak bizonyulhat, mint amilyennek elsőre tűnik, még akkor is, ha a legtöbb ember ilyenkor viszi magával a bútorai jelentős részét. Talán érdemes kicsit elgondolkodni azon, hogyan lehet még szebb és stílusosabb az új hely – ehhez ajánlok ma pár trükköt.
Alapvetően több olyan szabály van, amiket betartva sokat tehetünk azért, hogy stílusos otthonunk legyen és ehhez jó esetben még régi bútorainktól sem kell megválnunk.
Ez egy viszonylag egyszerű (és meglehetősen régóta használt) rendszer, ami tulajdonképpen a színek harmonizálását segíti elő.
Lényege, hogy egy adott helyiséget három szín határoz meg.
Meghatározó szín
Ez uralja a szoba 60 százalékát, ami praktikusan a falakat és a plafont jelenti, vagy ha úgy hozza, akár a padlót is. Mivel ennyire dominálja a teret, célszerű viszonylag semleges színt (fehér, bézs) választani, hogy ne nyomja el teljesen a többit.
Kiegészítő szín
Ez a tér 30 százalékát tölti ki, általában a bútorok és a függöny, a szőnyeg kapja ezt a színt. Itt is lehet vagánykodni vagy biztosra menni, előbbi esetben lehet valamilyen vibráló színt választani, utóbbiban érdemes kicsit visszafogottabb, kevésbé élénk mellett dönteni.
Feltűnő szín
A maradék 10 százalékot (legyen az lámpa, kép vagy akár párna) érdemes valamilyen feltűnő színnel feldobni, ha lehet, legyen a kiegészítő szín komplementere a színskála másik végéről. Ezzel egyben a helyiségbe lépők figyelmét is ügyesen terelhetjük a szoba adott pontjára, így kiemelve azt.
Ez még mindig lakberendezés és nem matekóra, de érdemes megemlíteni az úgynevezett 3-3-as vertikális szabályt, melynek kidolgozója Mark McCauley dizájner és lényege, hogy a természet mintáit kövessük az otthonunkban.
A szabály nagyon egyszerű: ahogyan a természetben a talaj a legsötétebb és fokozatosan világosodik ki minden, így érdemes ezt a lakásban is megteremteni, elegáns színátmenetet létrehozva az egészen világos felé.
Magyarul ha ezt a trükköt követjük, akkor a padlónk lesz a legsötétebb, a falak és a plafon a leginkább világos és a bútorok valahol a kettő közötti átmenetben helyezkednek el.
Ez a módszer óhatatlanul felfelé vonzza a tekintetet, ami kifejezetten hasznos lehet alacsony belmagasságnál.
A színekről tehát beszéltünk, ám emellett is akad még pár dolog, amit érdemes megfontolni, mielőtt elkezdenénk vásárolni.
Tervezés
Az első lépés természetesen a tervezés. Érdemes lehetőleg minél pontosabban tisztában lenni azzal, mit hova szeretnénk tenni, melyik bútor hova kerül, van-e elég hely, mit kell még esetleg vásárolnunk…
Egyetlen bútor, ami mindent megváltoztathat
Sok lakásban van olyan bútor, ami meghatározza a helyiség hangulatát. Érdemes ezt a kedvenc darabot központi helyre tenni és hozzá igazítani a szoba további elemeit és stílusát.
A szőnyeg
Noha a legtöbb ember alighanem a végére hagyja a szőnyegvásárlást, egyáltalán nem biztos, hogy jól teszi. Főleg egy nagyobb darab meg tudja határozni egy szoba hangulatát, a színeket, a formákat, még az anyagokat is – akármilyen furcsán hangzik, érdemes minél hamarabb eldönteni, milyen szőnyegünk lesz és utána ahhoz válogatni akár a bútorok egy részét (furcsa mód fordítva nehezebb dolgunk lehet).
Textilek
Hasonló a helyzet, mint a szőnyeg esetében, hiszen például a függönyök ugyanúgy meghatározhatják egy szoba hangulatát és színvilágát, mint a szőnyeg. Komoly döntést hozunk akkor, amikor a függönyök, kárpitok, huzatok színét eldöntjük, nem érdemes sokáig húzni a dolgot.
Műalkotás
Szeretnénk a szoba vagy lakás központi helyére egy festményt vagy szobrot állítani? Van kedvenc műalkotásunk? Ha igen, akkor érdemes mielőbb megtalálni a helyét és köré álmodni a helyiség többi részét, a tárgyakat.
A végére maradt a legfontosabb: egy lakás vagy ház akkor válik igazán otthonná, ha magunkénak érezzük, visszaadja, kik vagyunk valójában. Amit semmilyen tanács és ötlet nem pótolhat.
* * *
Írta: Csák Gyula