E NÉPES NEMZETSÉG KÜLÖNLEGES FELLEVELEKKEL DÍSZÍTŐ, RENDKÍVÜL LÁTVÁNYOS TAGJAI EGZOTIKUS HANGULATOT TEREMTENEK AZ OTTHONOKBAN.
A bromélia természetes élőhelye elsősorban Nyugat-India, valamint Közép- és Dél-Amerika őserdei. A nálunk szobanövényként tartott fajok eredetileg fán laknak (úgynevezett epifiták), méretük nem túl nagy, tehát akár kis méretű garzonlakásokban is tarthatók. A Guzmán-bromélia vagy lándzsabunkó a mikulásvirághoz hasonlít, hiszen elsősorban nem virágaival kápráztat, hanem elszíneződő felleveleivel. Ezeket a színes felleveleket az év utolsó hónapjában hozza, így ideális választás lehet akár az adventi dekorációhoz is azok számára, akik szívesen kombinálják élő növényekkel lakásuk ünnepi díszítését. A guzmaniák érdekessége, hogy a hosszú (2–4 hónapig tartó) virágzás után a növény elpusztul, ám előtte még gondoskodik arról, hogy létrehozza utódnövényét.
Otthon vagyok magazin kéthetente hétfőn a Borsban - keresse az újságárusnál!
Olvasson kényelmesen: fizessen elő a Borsra!
A broméliafélékhez tartoznak a guzmaniák mellett a lándzsarózsák, az ananászok, a bilbergik, a levélcsillagok, a neoregeliák, a fészektőrózsák, a szakállbroméliák és a pikkelyvirágok. Meleg- és fényigényesek, ám a tűző napot nem kedvelik. Helyezze az edényüket vízben álló kavicsrétegre, vagy párologtasson. Ha gyökereik kinőtték a cserepet, az átültetéshez vegyen orchideaföldet. Hígított orchidea-tápoldatot adjon nekik, jusson a levélrózsába is! A kisebbre növő fajokat lehet száraz faágakra (mohákkal és kevés földdel) felerősíteni, mivel a broméliák nagy része nem talajlakó a trópusokon. A legtöbb bromélia szereti a tőzeges, fenyőkérges, virágföldeskeveréket. A legfontosabb számukra a föld megfelelő vízáteresztő képessége. Levelük a haragoszöld húsosabbtól egészen a cérnavékony csavarodottig igen sokféle lehet. Általában viaszbevonatos a felszínük, ez a tulajdonság a víztárolásban segíti a növényt. A legtöbb bromélia csak 1-2 hétig virágzik, viszont színes fellevelei akár 6 hónapig is pompázhatnak. A színük a sárgától a piroson át a liláig ezerféle lehet.
A teljes cikket keresse az Otthon vagyok magazinban!