PR Cikkek

Nyári gumi: Mikor jött el az ideje? Miért fontos a csere? (x)

Bors

Létrehozva: 2020.02.27.

Ön is úgy érzi, hogy a tavasz közeledtével eljön az ideje, hogy kicsit kezelésbe vegye az autója gumiit? Vacillál, hogy mikor is szánja el magát a tényleges abroncscserére? Nem kell tovább ezen törnie a fejét, ugyanis az alábbi cikkben minden fontos információt összegyűjtöttünk, amit a <a href="https://www.gumiwebshop.hu/nyarigumi/" target="_blank">nyári gumiról</a> tudni lehet.

Nyári gumi: Mikor jött el az ideje? Miért fontos a csere? (x)

Milyen fajta gumiabroncsokkal találkozhatunk a piacon?

Az autóipar már virágzása óta rengetegféle újdonságot vezetett be, ennek köszönhető az, hogy már a gumiabroncsok terén is elképesztő újdonságokat fedezhetünk fel.

Lényegében három különböző fajta gumiabroncsot különböztethetünk meg egymástól, a télit, a nyárit, valamint a négy évszakos verziót. A kategóriák között természetesen óriási különbségeket tudunk felmutatni, hiszen mind a nyári, mind pedig a télre tervezett gumikat - nevükhöz híven - más-más időjárási viszonyok között kell alkalmazni.

Azonban a négy évszakos példányokat már egy köztes terméknek nevezhetjük, ugyanis nem okozhat nekik kihívást sem a jeges út, sem a forró nyári aszfalt.

A nyári gumik sajátosságainak részletes ismertetése

Bizonyára mindenki tudja, hogy a nyári gumikat a melegebb időjárási viszonyok között érdemes használni, azonban nincs tisztában azzal, hogy ez miért is van így.

Alapvetően ezeknek a gumiknak az anyaga sokkal lágyabb gumikeverékből készül mint társaiké, valamint nagyobb futófelülettel vannak ellátva. Ez garantálja, hogy a plusz 35, akár 40 Celsius fokos melegben, akár a tavaszi esős időben is meglegyen a gumi kellő tapadása az útfelülethez.

Természetesen a kialakításuknak köszönhetően az ősz végi hideg időben az abroncsok megkeményednek, így már nem képesek a feladatukat megfelelően ellátni. Jeges, esetleg havas úton a kanyarodási kvalitásuk nagy mértékben romlik, ezáltal pedig nagyfokú csúszásveszély alakul ki.

Mikortól kell lecserélnünk a téli gumikat nyári darabokra?

Habár egyeseknek evidens lehet a válasz a felmerülő kérdésre, sokaknak gyakran nem olyan egyszerű meghozni a döntést. Alapesetben sokan a tavasz közeledtével már időpontot jegyeztetnek elő gumicserére, azonban, ahogy a mondás is tartja, lassan járj, tovább érsz.

Alapszabály, hogy a gumi cserét nem lehet egy hónaphoz, vagy évszakhoz kötni, a váltás csakis az időjárási viszonyok függvényében határozható meg pontosan. Hiszen az időjárás szeszélyessége manapság egyre jobban megmutatkozik. Gyakran fordul elő nagyfokú ingadozás a hőmérsékletet tekintve.

Nem idegen, hogy akár a januári, februári hónapokban is 10 Celsius fokot mérhetünk, viszont a tényleges cseréhez ennyi nem elég.

Csupán akkor váltsunk nyári gumira, ha az alábbi feltételek maradéktalanul teljesülnek:

• Megfelelő átlaghőmérséklet: A nap közben mért hőmérséklet átlagosan 7 Celsius fok fölött van.

• Pontos időjárási előrejelzések ellenőrzése: Győződjünk meg róla, hogy nem helyezhető kilátásba több havazás.

3 érv, amiért szükséges lecserélnie abroncsait a jó idő közeledtével

Az általános vélemények szerint azt tapasztalhatjuk, hogy a téli gumik sokkal jobban alkalmazkodnak a nyári időjárási viszonyokhoz, mint az ellenkező esetben.

Mivel a nagy hó, és a jeges út beláthatatlan következményeket okozhatna egy szinte kőkeménnyé vált gumival. Azonban a téli gumit intenzíven roncsolja a meleg aszfalt, ugyanis a kialakításának köszönhetően komoly károkat tehet benne a magas hőmérsékletű útfelület.

Emellett nem csak magára a gumira, hanem a vezetőre és a többi közlekedőre is veszélyes lehet a váltás mellőzése.

A téli gumi a nyári hónapokban (szintén a magas hőmérsékletnek köszönhetően) jóval nehezebben irányítható, így fent áll a baleset kialakulásának magas kockázata. Ha pedig anyagi szempontból tekintünk a cserére, az üzemanyag-fogyasztást is nagyban befolyásolhatja, növelheti a téli gumi használat nyáron.

A magyarországi törvények a gumiabroncs használatra és cserére vonatkozóan

Magyarországon szinte semmilyen törvény nem vonatkozik az autógumi használatra. Azaz nem kötelező a téli hónapokban felszerelni az erre az időszakra kialakított gumikat, illetve nyáron sem kötelező specifikus abroncsokat alkalmazni.

Csupán azokra a szabályokra kell odafigyelni, ami a gumi állapotára vonatkozik.

Például a személygépkocsikra szerelhető téli gumik esetében a futófelület mélysége nem lehet kisebb, mint 1,6 milliméter. Ebben többnyire segítségünkre lehet magán az abroncson elhelyezett kopásjelző.

Milyen nyári gumit érdemes választani?

Amennyiben igazán minőségi nyári gumit szeretnénk használni a kecsegtető képességei miatt, akkor érdemes elgondolkodni a Vredestein Sportrac 5 abroncson.

A 2019-es ADAC nyári gumi teszten (185/65 R15 méretben) kitűnő helyezést kapott, méghozzá a 2. helyet, amit kiemelkedő tapadásának, zajszintjének, kopásállóságának, valamint az üzemanyag-fogyasztásának köszönhet. 

A Continental abroncsok között is rengeteg lehengerlő nyári gumi darabot találunk, ami garantálja a minőséget. Ilyen például a Continental ContiSportContact 2.

Végezetül, a cikk szakértői tanácsait nyújtó gumiwebshop.hu weboldalán is érdemes körülnézni, hiszen rengeteg mesés, tavaszi akcióval találkozhatunk - melyet vétek lenne kihagyni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek