Forrás: Pixabay
Ha új televíziót szeretnénk vásárolni, rendkívül széles kínálattal találkozunk; Magyarország piacvezető webáruháza, az eMAG 500-nál is több készüléket forgalmaz. Megvizsgáltuk, mennyit kell fizetnünk különböző képátlók és technológiák esetén.
Magától értetődő, hogy a kisebb képátmérőkkel rendelkező készülékek olcsóbbak a nagyméretű társaiknál. A legkisebb készülékek képátmérője 80 cm alatti, ezek akár 40 ezer forint elérhetők, de többségük kevésbé ismert gyártótól származnak. A vezető gyártók kisméretű készülékei ennél drágábbak lehetnek.
A legtöbb 80-110 cm közötti képátlóval rendelkező televíziót az 50-100 ezres ársávban találjuk. Ezek között már szép számban előfordulnak a legnagyobb gyártók termékei is.
Ha nem szeretnénk magasabb árat fizetni a készülékért, ezek között megfelelő alternatívát találhatunk.
A 110-152 cm közötti képátmérővel rendelkező tévék jellemzően 100-160 ezerbe kerülnek, de ezek között már egyre több olyan készülékkel találkozhatunk, amelyek innovatív technológiákat tartalmaznak, így az áruk is kiugró lehet.
A 152 centiméternél nagyobb képátlóval rendelkező készülékek jellemzően 160 ezer forint felett érhetők el, noha számos készülékkel találkozhatunk bővel 100 ezer alatt is. Utóbbiak jellemzően fullHD felbontással rendelkeznek, így nem képesek jó képminőséget és kellő részletességet biztosítani ekkora képátmérő mellett.
Fontos megjegyezni, hogy a képátmérő megválasztása során figyelembe kell vennünk a rendelkezésre álló helyiség adottságait is; egy aprócska nappaliban nem helyezhetünk el 250 centiméteres képátlóval rendelkező készüléket, hiszen nem tudnánk kellő ülőtávolságot hagyni. De nem járunk jól akkor sem, ha túl kicsit választunk, hiszen abban az esetben épp az apró részleteket nem fogjuk látni. Az általános javaslat szerint az ülőtávolság legyen a képátló két és félszerese.
Minél nagyobb a képátmérő, annál nagyobb felbontásra van szükség. 80 centiméteres képátmérő esetén a fullHD felbontás megfelelő részletgazdagságot jelent, de egy 152 centis tévénél már kevésnek bizonyul.
Jelenleg a piacon három felbontással találkozunk a televíziók között: ezek a fullHD, 4K és 8K készülékek.
A FullHD tévék 1920×1080 pixel felbontással rendelkeznek; a fizikai mérettől függetlenül minden fullHD készülék esetében ezzel a felbontással találkozunk.
Az ilyen készülékek egykoron nagy előrelépést jelentettek a HD televíziókhoz képest, ma azonban csak akkor érdemes őket választani, ha kis képátmérővel rendelkező tévét keresünk és olcsón meg szeretnénk úszni a vásárlást.
Kissé magasabb igények esetén a 4K technológia nyújt megoldást. Az ilyen tévék 3840x2160 pixelt tartalmaznak. A 4K készülékek rendkívül gyorsan terjedtek el, ami részben annak köszönhető, hogy jelentős minőségi ugrást jelentenek a fullHD technológiához képest, ráadásul ma már ezek teszik ki a kínálat zömét. Mellettük szól, hogy egyre több tartalom érhető el ilyen felbontással. Akár a legnagyobb gyártók kínálatában is találhatunk 4K tévét 150 ezer forint alatti ársávban.
A 8K készülékekért sokkal mélyebben kell a zsebünkbe nyúlni, akár milliós nagyságrendre is számítani kell. Noha lélegzetelállító részletességet képesek megjeleníteni, ezek a készülékek ma még irreálisan drágák, ráadásul a rendelkezésre álló tartalmak mennyisége is erősen korlátozott…
Érdemes figyelmet fordítani a kijelző által alkalmazott technológiára is. A legtöbb készülék ma LED/LCD technológiával rendelkezik, ahol LED-ek világítanak meg egy folyadékkristályos réteget. Ma már létezik az úgynevezett OLED technológia is, ami rendkívüli képminőséget szolgáltat, az ilyen készülékek viszont igencsak drágák. A két megoldás között alternatív megoldást szolgáltat a Samsung által kifejlesztett QLED technológia, ahol a háttérvilágítást biztosító LED-ek és a folyadékkristályos réteg közé egy kvantumpontokból álló lap kerül. Az ilyen készülékek képminősége némileg elmarad az OLED tévékétől, azonban lényegesen olcsóbban vásárolhatók meg.