A Babakötvény kapcsán egyre többet hallani az életkezdési támogatásról is, azonban még mindig elég kevés pontos információ él ezzel kapcsolatosan a köztudatban.
Az életkezdési támogatás minden 2006 után született magyar állampolgárnak jár, ugyanakkor van néhány fontos dolog, amit érdemes szem előtt tartani. Éppen ezért érdemes a lehető legtöbbet megtudni róla.
Cikkünkben bemutatjuk, hogyan működik és hogyan lehet kihozni belőle a legtöbbet!
Az életkezdési támogatás a fiatalok megsegítésére jött létre 2006-ban. A támogatásra minden 2005. december 31-e után született gyermek automatikusan jogosulttá válik, aki Magyarországon született, magyar állampolgárként.
Az életkezdési támogatás nagy előnye, hogy nem kell utánajárni, ügyet intézni és megigényelni, hiszen alanyi jogon jár a feltételeknek megfelelő újszülöttek számára.
A NAV értesíti a Magyar Államkincstárat gyermekünk születéséről és egy letéti számlát hoznak létre, ahová a támogatás összege kerül. Erről pedig gyermekünk születését követően nagyjából 2,5 hónapon belül a Kincstár levélben tájékoztat minket.
Egy későbbi törvénykiegészítés segítségével pedig már azok a gyermekek is jogosultak az életkezdési támogatásra, akik 2017. június 30-a után születtek magyar állampolgárként külföldön.
Az ugyanakkor fontos, hogy nekik nem jár automatikusan ez a támogatás, azt meg kell igényelni a Magyar Államkincstárnál.
Az életkezdési támogatás összege 42.500 forint, ami a korábban említett névre szóló letéti számlára kerül gyermekünk születése után. Erre a számlára viszont nem lehet több pénzt befizetni.
Ugyanakkor, ha rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülünk, vagy nevelésbe vett gyermeket látunk el, akkor az egyszeri támogatás felett további összeget is ad az állam.
Ebben az esetben ugyanis még két összeget kaphatunk. Egyet a hetedik életév betöltését követően, egyet pedig a 14. születésnapjuk után. Mindkét alkalommal plusz 44.600 forint jár az ilyen gyermekek után, vagyis ilyenkor az életkezdési támogatás nem 42.500 forint, hanem összesen 131.700 forint lesz.
Azt már tudjuk, hogy a letéti számlára nem fizethetünk több pénzt. Ezek után arról is érdemes szót ejteni, hogy mikor vehetjük ki a pénzt onnan.
Az egyik legszigorúbb feltétele az államnak a támogatással kapcsolatban ugyanis éppen az, hogy a gyermek 18 éves koráig nem férhet hozzá a pénzhez. Akkor is minden esetben csak a gyermek kaphatja meg ezt az összeget.
Az ugyanakkor fontos, hogy a Kincstár minden évben az infláció mértékével megnöveli ezt a 42.500 forintot. Ennek következtében a születéskor jóváírt összeg, habár számban mérve több lesz gyermekünk 18 éves korára, a pénzromlás következtében pontosan annyit fog érni, mint most. Ez tehát azt jelenti, hogy nagykorú gyermekünk ebből az összegből nem tehet túl sokat a jövője érdekében, kiindulásnak ugyanakkor egy jó lehetőség.
Az életkezdési támogatást ugyanis gyermekünk 18 éves kora előtt bármikor átvezethetjük egy Start-értékpapírszámlára, amivel további kamatokra tehetünk szert, ráadásul itt már plusz pénz befizetésével is gyarapíthatjuk gyermekünk jövőjére szánt összeget.
Gyermekünk támogatása meglehetősen fontos, hiszen tanulással és az egyetemi végzettség megszerzésével sokkal nagyobb előnyre tehet szert az életben. A diploma jobb bérezéshez, jobb munkakörülményekhez segíti őt, ugyanakkor egy egyetem elvégzése igen költséges dolog.
Éppen ezért érdemes előre gondolkodni és időben elkezdeni gyűjtögetni, hogy támogatni tudjuk gyermekünket. Ehhez számos megtakarítási forma közül választhatunk, így például az életkezdési támogatás tovább növelésével is segíthetjük csemeténket.
Ha ugyanis Start-értékpapírszámlát nyitunk, akkor - ahogy azt már írtuk is - az életkezdési támogatás átvezetésével egy jó alap összeggel indíthatjuk a gyermekünk jövőjére szánt megtakarítást.
Ebben az esetben az életkezdési támogatásból és a befizetéseinkből a Kincstár Babakötvényt, vagyis egy speciális állampapírt vásárol, ami infláció + 3% kamatot hoz számunkra. Így ez 2020-ban például 6,4%-os kamatozást biztosít megtakarításaink után.
Láthatjuk tehát, hogy az életkezdési támogatás habár nagy segítség sokak számára, önmagában nem elegendő ahhoz, hogy gyermekünk stabil lábakon induljon el az életben.
Ha viszont az így kapott támogatást Start-értékpapír számlára vezetjük át, akkor már lehetőségünk van ezt az összeget kiegészíteni és Babakötvénybe fektetve tovább gyarapítani.
Ebben az esetben ráadásul plusz támogatást is kaphatunk befizetéseink után. Éves szinten a megtakarított összeg 10%-át, de maximum 6.000 forintot, ami minden évben hozzáadódik a számlán lévő összeghez.
Vegyünk egy egyszerű példát!
Péter 2006. február 20-án született Magyarországon, magyar állampolgárként, így jogosulttá vált az életkezdési támogatásra. Az életkezdési letéti számlára 42.500 forintot írtak jóvá, amiről szüleit levélben értesítették.
Mivel szülei szerették volna, hogy Péter főiskolára menjen vagy kitanuljon egy jó szakmát, úgy döntöttek, hogy előrelátóan minden hónapban félretesznek egy kis pénzt a tanulmányaihoz.
A Start-értékpapírszámla mellett döntöttek, így az életkezdési támogatást átvezették erre a számlára, emellett havonta 5.000 forintot fizetnek be, amivel éves szinten 60.000 forintot takarítanak meg.
Így az életkezdési támogatás és a befizetések után egyaránt megkapják az infláció + 3%-os kamatot, ahogy a maximális 6000 forint állami támogatást is.
Ez tehát azt jelenti, hogy habár ők 60.000 forintot fizetnek be minden évben, a számlára mégis 69.840 forint kerül majd a támogatásnak és a kamatnak köszönhetően, ami évről évre tovább kamatozik az újabb befizietésekkel együtt.
Ez az összeg ráadásul az első évben kiegészül az életkezdési támogatás 42.500 forintjával és az arra kapott kamatokkal, vagyis 2020-ban 45.220 forinttal.
Megtakarításuk révén 18 év alatt több, mint kétmillió forintot tudnak félretenni gyermekük számára, ami már fedezheti a továbbtanulás vagy akár egy lakásvásárlás induló költségeit.
Láthatjuk, hogy már havi kisebb összeg megtakarításával is óriási segítséget adhatunk gyermekünk számára a jövőben. A kamatoknak és a támogatásoknak köszönhetően ugyanis az életkezdési támogatás átvezetése Start-értékpapírszámlára sokak számára jó lehetőséget kínálhat a megtakarításra.
Érdemes ugyanakkor alaposan tájékozódni, hogy olyan megtakarítási formát válasszunk, ami minden körülmények között megfelelő lesz a számunkra.