Ma már szinte minden árammal működik: fényt ad, hűti vagy éppen melegíti otthonainkat, melegvizet biztosít egy kellemes fürdőhöz vagy épp elérhetővé teszi az emberek számára a világhálót. Ami talán még fontosabb, hogy komoly szolgálatot lát el mindemellett a kórházakban, iskolákban és a munkahelyeken is.
Az áram ma már olyan természetes, hogy senkinek eszébe sem jut azon gondolkodni, hogy mi történne, ha nem lenne. Ha egy pillanatra egy családnál azonban mégis szünetel az áramellátás, máris az őskorban találhatja magát, hisz pillanatok alatt rájön, hogy áram nélkül szinte semmi sem működik és oda a megszokott kényelem. Ahhoz, hogy ez a szolgáltatás minden pillanatban és folyamatosan működjön, a villamosenergia-rendszer stabil működésére van szükség.
A folyamatos áramellátás elengedhetetlen
A rendszer egyensúlyát alapvetően a rendszerirányító MAVIR ZRt. biztosítja. A MAVIR felügyeli és megszervezi az áram elosztását, míg végül a helyi áramszolgáltatók eljuttattatják azt az otthonokba, irodákba, gyárakba és iskolákba. Ahhoz, hogy az ellátás folyamatos lehessen, a lényeg, hogy a rendszer egyensúlyban maradjon, vagyis a ki- és bekerülő áram egyenlege nulla legyen.
Az áramot többféle módon meg lehet termelni, sőt, még más országokból is be lehet szerezni, számukra el lehet adni. A villamosenergia-termelés alapját olyan erőművek adják, amelyek képesek állandóan, stabilan nagy mennyiségű áramot előállítani, ezek jellemzően fosszilis és nukleáris alapú erőművek. A Paksi Atomerőmű például egymaga átlagosan az itthon termelt áram felét adja immár három évtizede, sőt a végül hazánkban felhasznált áram több mint 35 százaléka is innen származik.
Az erőmű ráadásul mindezt üvegházgáz-kibocsátás nélkül teszi, ezáltal az egyik legfontosabb fenntartható energiaforrás, amelyre lehet támaszkodni a globális éghajlatváltozás elleni küzdelemben.
A megújuló energia az időjárásra támaszkodik
Természetesen megújuló energiaforrásból is termelnek áramot idehaza. Hazánkban nagyjából a villamosenergia-termelés tizede származik ilyen forrásból. Ide tartoznak a naperőművek, a szélenergia, a biomassza, a geotermikus energia és a vízenergia is. Mivel a megújuló energiaforrások időjárás függők, önállóan nem alkalmasak rá, hogy biztosítsák Magyarország teljes áramellátását.
A 2020-as nyári időszakban a naperőművek – ugyan csak időszakosan, de – rekordmennyiségben biztosították a Magyarországon megtermelt villamos energia több mint 26 százalékát. Ez a termelési képességük ugyanakkor időjárás, napszak- és évszakfüggő. Este, amikor hazaérnek a családok és mind bekapcsolják elektromos eszközeiket, a naperőművek már nem tudják kielégíteni az országszerte jelentkező áramigényt.
A napenergia mellett a szélenergia hasznosításának is vannak feltételei és korlátai, hiszen a szeles időszakokat még kevésbé lehet előre jelezni, mint a napsütést: felhős, hideg téli időszakban előfordul, hogy heteken át nulla körüli a hazai szél és napenergia termelés.
Így lesz mégis állandó az áramellátás
Bár a megújuló erőművek valóban nagyban függnek az időjárási körülményektől, aminek köszönhetően csakis alaperőművekkel együtt tudják biztosítani az ország folyamatos áramellátását, károsanyagkibocsátástól-mentes működésük miatt igen jelentős szerepük van a hazai energiamixben. A megújuló energia ugyanis az egyik legfontosabb eszközünk a klímaváltozás elleni harcban, hiszen az éghajlatváltozásért felelősnek tartott üvegházhatású gáz, a CO2 kibocsátásának csökkentését csakis tiszta energia előállításával lehet megcélozni.
A megújuló források nehezen előre tervezhető termelését pedig károsanyagkibocsátás-mentesen, nagy mennyiségben, megbízhatóan, biztonságosan és versenyképes áron az atomerőmű képes kiegyensúlyozni. Általuk közösen biztosítható az ország folyamatos villamosenergia-ellátása és az ellátás biztonsága.