A CSOK, azaz a Családi Otthonteremtési Kedvezmény fő célja 2015-ös indulása óta, hogy Magyarország népességfogyását megállítsa, és ösztönözze a gyermekvállalási, családalapítási, házasságkötési kedvet.
Forrás: Freepik
A KSH adatai alapján a CSOK bevezetését megelőző évben 91.510 gyermek született, majd 2015-ben 91.690. 2016-ban növekedett a születések száma, ekkor 93.063 gyermek látott napvilágot hazánkban. Ez volt a születési számok csúcspontja, 2017-ben, 2018-ban és 2019-ben is sajnos tovább csökkent a születések szám.
Ahhoz, hogy egy pár igénybe vehesse a CSOK-ot, alapfeltétel, hogy házasságban éljenek. A CSOK indulásakor, 2016-ban látványosan megugrott a házasodási kedv az előző évekhez képest, melynek vélhetően köze van a családtámogatási rendszer bevezetéséhez.
Személyi feltételek
A CSOK-ot házasként és bejegyzett élettársi viszonyban is lehet igényelni, utóbbi esetén azonban csak a meglévő gyermekek után jár a támogatás. Korosztályi kikötés, hogy legalább az egyik igénylőnek 40 év alatt kell lennie, ha még nem született meg a gyermek, csak tervezik (meglévő gyermekek esetében semmilyen kormegkötés nincs). A külföldi munkavállalás vagy állampolgárság nem kizáró ok, ugyanakkor a TB-jogviszonyt igazolni kell. Egy és két gyermek esetén 180 napnyi folyamatos TB-viszony kell, három vagy több gyermek esetén már 2 évet kell minimum igazolni. Akinek köztartozása van vagy büntetett előéletű, az nem kaphat az otthonteremtési kedvezményből.
A gyermek értelmezése
CSOK esetén gyereknek számít a 24. hetét betöltő magzat vagy a 20 és 25 év kor közötti fiatal, aki felsőoktatási intézményben, nappali tagozaton tanul. A gyermekkor vége szintén 20 év. CSOK-ot igényelni lehet előre vállalt gyermekre is, illetve lehet örökbefogadott gyermek is.
Az ingatlan kritériumai
Egy gyerek esetén a lakásnak legalább 40 m2, a családi háznak minimum 70 négyzetméteresnek kell lennie. Két gyerek esetén a méretek 50 és 80 m2-re, míg három vagy több gyereknél 60/90 m2-re módosulnak. Az ingatlan méreténél az ún. hasznos alapterület számít.
A CSOK támogatási összege felújításra nem használható, csak bővítésre, de az is kizárólag lakhatási célú helyiségre érvényes (pl.fürdőszobát vagy konyhát nem tudunk hozzáépíteni).
A CSOK feltételei még részletesebben.
A CSOK két részből áll: a vissza nem térítendő támogatásból és a kamattámogatott hitelből, melyet három vagy több gyerek esetén kérhetünk. A hitel esetén ugyanolyan hitelminősítésen kell keresztül mennünk, mintha más piaci kölcsönt igényelnénk.
Fontos, hogy a nagykorú gyermeknek velünk egy címen szükséges élnie, és ezt lakcímkártyával is igazolnunk kell. Az nem jelent problémát, ha a 25 év alatti fiatal már dolgozik, viszont a jövedelme nem lehet akkora, hogy a szükségleteit egyedül is finanszírozni tudja.
A büntetett előélet kizáró ok ugyan, de például ha csak megrovásban vagy próbára bocsátásban részesült valaki, az nem minősül büntetett előéletűnek, vagyis igényelheti a támogatást. Ugyanez igaz, ha valakit pénzbírságra ítéltek, és azt már visszafizette.
A CSOK kapcsán a törvényhozók nem tették lehetővé az utólagos igénylést: csakis az építkezés vagy vásárlás megkezdése előtt lehet beadni a kérelmet. Ha már lezárult az adásvétel, vagy átadásra került az ingatlan, semmilyen körülmények között nem igényelhetünk CSOK-ot.
Ha megkapjuk a CSOK-ot, de a jövőben nem teljesül a vállalás, vagyis a gyermek(ek) nem születik meg, a támogatás teljes összegét és a késedelmi kamatot is vissza kell fizetnünk. Ez alól még az egészségügyi problémák sem jelentenek mentességet. Érdemes azt is mérlegelni, hogy a CSOK-kal támogatott ingatlanban kell élnie majd a családnak min. 10 évig.