A nap számos módon károsíthatja a szemet, akár a szürkehályog kialakulásában is lehet szerepe, ezét a legalapvetőbb dolog, hogy nyáron viseljünk napszemüveget, ezzel védjük meg szemünket a napsugarak káros hatásától. A napszemüveg viselésénél talán még nagyobb jelentősége van az úgynevezett „belső napszemüvegnek”.
Forrás: Pharmaforte Kft.
Először is fontos, hogy megfelelő napszemüveget válasszunk. Ha a szemüveg színezett, de nem blokkolja az UV-sugarakat, akkor a szemüveg színezése miatt a pupillák kitágulnak és több ultraibolya sugárzás juthat be a szembe.
Az UV-fénynek való rendszeres kitettség komoly következményekkel járhat, szürkehályogot, makuladegenerációt, még a szem leégését is okozhatja (fotokeratitisz), hasonlóan a bőrön tapasztalt leégéshez. Minél hosszabb ideig éri a szemet az UV-sugárzás, annál nagyobb a kockázata a szem károsodásának.
A fenti okok miatt olyan napszemüveget keressünk, amely 99-100 százalékos védelmet nyújt az UVA- és az UVB-sugarak ellen is, még jobb, ha olyan szemüveget választunk, amely a látható fény 75-90 százalékát is blokkolja.
Csodálatos szervezetünk a szem védelméről is gondoskodott. „Belső napszemüvegünk” képes elnyelni a szemünkbe érkező káros sugarakat, ezzel megakadályozva, hogy a makulán, amely az éleslátás helye, károsodás történjen. Ezt a nagyszerű védelmet a lutein és a zeaxantin nyújtja, amelyek a makula felszínén koncentrálódnak. Ha a szemünk gyorsabban elfárad, figyelmeztető jel lehet a lutein és a zeaxantin hiányára, ez hosszú távon viszont fokozódó látásromláshoz vezethet.
Sajnálatos, hogy szervezetünk nem tudja előállítani, ezt a két, szemünk számára nélkülözhetetlen anyagot, ezért a táplálkozás útján kell biztosítanunk. Jó hír viszont, hogy könnyen hozzájuthatunk, hiszen a természet tálcán kínálja számunkra a luteinben és zeaxantinban gazdag növényeket. Különösen most nyáron válogathatunk a mélyzöld növényekben, mint pl. a spenót , brokkoli vagy kelkáposzta, de a leveszöldségek, illetve a sárga színben pompázó ételek, mint a barack, kukorica, sárgadinnye, tojássárgája, narancs is gazdagon tartalmazza a luteint.
Főleg idősebb korban lehet következménye annak, ha nem jutunk elég luteinhez és zeaxantinhoz, hiszen hiányuk összefüggésbe hozható a látás romlásával, az időskori makuladegeneráció és a szürkehályog kialakulásával.
Az időskori makulaelváltozás vagy degeneráció során fokozatosan elveszítjük olvasóképességünket. A szem nem képes középre fókuszálni, miközben a periférikus látás megmarad. Kialakulásának rizikófaktora az életkorral nő.
A makula elváltozásának bizonyítottan hatásos kezelési módja nem ismert, de az amerikai National Eye Institute által indított tanulmány (AREDS) eredményei szerint a betegség bizonyos stádiumainak előrehaladása emelt dózisú vitamin (C, E, béta-karotin) és nyomelem (cink) bevitelével akár 28%-kal is csökkenthető. Újabb kutatások felvetették, hogy a lutein és a zeaxantin, illetve omega-3 zsírsavak bevitele kedvezően lassíthatja a makula elváltozását.
Szemészeti szűrővizsgálattal 50 éves kor felett célszerű a szem egészségét rendszeresen ellenőrizni. Ne felejtsük: könnyebb a szem egészségét megőrizni, mint károsodását korrigálni!
Amennyiben étkezéssel nem tudjuk pótolni a szükséges lutein és zeaxantin mennyiséget érdemes olyan analitikai laborban ellenőrzött hatóanyag kombinációt keresni, amely a szem napi igényének megfelelő mennyiségű vitaminokat (béta-karotin = pro-A-vitamin, C- és E), nyomelemeket (cink, réz szelén), luteint és zeaxantint, feketeáfonya-kivonatot és növényi eredetű DHA+EPA omega-3 zsírsavakat tartalmaz.
Ilyen a Pharmaforte BILUTIN-Omega étrend-kiegészítője a szem egészségét támogató, a legújabb tudományos eredmények alapján összeállított hatóanyagkombinációjú készítmény. Dr. Ősapay György gyógyszerkutató ajánlásával. Fogyasztása feltétlen ajánlott a 35 év feletti korosztálynak.
A készítmény 60 db-os kiszerelésben kapható gyógyszertárakban, bioboltokban, és a Pharmaforte honlapján: shop.pharmaforte.hu