Első hallásra az önfelszívó szivattyú egy bonyolult gépezetnek hangzik, amit gyárakban, ipari területeken használnak. Ám épp az ellenkezője igaz.
Forrás: elements.envato.com
A szivattyúk közül talán ez a legelterjedtebb típus, amely elsősorban otthoni felhasználásra alkalmas. A népszerűsége nem véletlen, hiszen egy megfizethető, viszonylag egyszerűen telepíthető és megbízható megoldás. Kiválóan alkalmas többek között házi vízellátó rendszerek és öntözőrendszerek működtetésére.
Szívómélység
Az önfelszívó szivattyúk teljesen steril körülmények között, akár 10 méter mélységből is képesek lennének felhozni a folyadékot. A való életben azonban számolni kell a légköri nyomással, a szerkezet felépítésével, valamint a csőrendszer belső falán kialakuló súrlódással. Ezekből adódik az úgynevezett ellenállási tényező, amely a fizika törvényeinek megfelelően csökkenti a szivattyú teljesítményét. Így végeredményben 7-8 méteres szívómélységgel számolhatunk.
Vízhozam
A meghatározott szívómélység nem jelenti azt, hogy annál mélyebbről már egyáltalán nem képes folyadékot felszívni a szivattyú, de a vízhozama jelentősen csökken. Gyenge hatékonyság mellett, értelemszerűen már nem éri meg a berendezést használni. Szerencsére hazánkban a 7-8 méteres szívómélység már elég a 2,5 bar nyomás eléréséhez, ami közel 30 liter vízhozamot jelent percenként. Ez ideális például egy átlagos méretű kert locsolásához.
Vízforrás
Szaknyelven víznyerőhelynek nevezik azt a területet, amely a szivattyút táplálja. Szerencsés esetben ez lehet a kertünk végében csordogáló patak, de egy kerti tó vagy végső esetben egy tartály is megfelelő vízforrásként funkcionálhat. Az esetek túlnyomó részében azonban ásott vagy fúrt kút a legjobb megoldás.
Jó döntés
A fentiekből jól látszik, hogy milyen fontos a megfelelő típusú önfelszívó szivattyú kiválasztása. Mérlegelnünk kell, hogy mekkora vízmennyiségre és víznyomásra van szükségünk, és persze azzal is tisztában kell lennünk, hogy megoldható-e a berendezés vízellátása. Megelőzve a későbbi kellemetlenségeket, vásárlás előtt mindenképpen ellenőrizzük le a termékinformációban szereplő gyári értékeket, különösképpen az úgynevezett Qmax és Hmax adatokat. Az előbbi a maximális szállítási kapacitást jelöli, míg az utóbbi az emelőmagasságot határozza meg. Ez a két adat nélkülözhetetlen a megfelelő döntéshez.
Bízzuk profikra!
A legjobb persze, ha közvetlenül szakemberekhez fordulunk. A szivattyubolt.hu munkatársai készséggel válaszolnak minden kérdésünkre és megtalálják az igényeinknek leginkább megfelelő terméket.