40-es éveink közepén sokan szembesülünk azzal a ténnyel, hogy már nem látunk olyan jól, mint korábban.
Optimális esetben a szem egészségéhez szükséges természetes anyagokhoz, mint az antioxidáns vitaminok, nyomelemek, lutein , omega-3 zsírsavak, az étkezéssel kellene hozzájutnunk, de mennyiségük gyakran még a napi szükségletet sem fedezi és akkor még nem is említettük a szemet érő káros hatásokat, mint az erős napfény, mesterséges fények, számítógépek sugárzása, villogó fények (hirdetések, televízió), a szél, a szennyezett levegő.
A fekete-áfonya és a belőle készült étrend-kiegészítők fogyasztásával támogathatjuk szemünk védelmét.
A fekete-áfonya antioxidánsokban gazdag. Antociánjai jótékonyan hatnak a bőr, a kötőszövetek, a szem egészségére, azáltal, hogy serkentik a kollagén szintézist. A kapilláris erek vérellátása javul, megőrizve a szemfenék érhálózatának épségét.
A benne található flavonoidoknak köszönhetően erősíti és növeli az érfalak rugalmasságát (főként a hajszálerekét), csökkenti a vérlemezkék összetapadását, és javítja a mikrokeringést. Fontos funkciója a lutein felszívódásának, a szmbe történő beépülésének segítése, fokozása. A kutatások során az is bebizonyosodott, hogy az erdei növény zöld és szürke hályog, valamint a cukorbetegség következtében kialakult retinakárosodás esetében is hatásos lehet.
Az A-vitamin képes megelőzni a farkasvakságot (szürkületi vakság), valamint a makula-degenerációt.
Kitűnő A-vitamin forrás a sárgarépa, a narancs és a kelkáposzta, a húsfélék közül a marhamáj, csirkemáj, csukamáj.
A C-vitamin immunerősítő tulajdonságát sokan ismerik, de kevesen tudják, hogy a makula-degeneráció kialakulása ellen is védelmet nyújthat. Kutatások igazolják, hogy a megfelelő mennyiségű C-vitaminnal ellátott szervezet kevésbé van kitéve a szürke hályog rizikójának.
C-vitamin források: paprikafélék, trópusi gyümölcsök, bogyósok, citrusfélék, brokkoli, kelkáposzta.
Az E-vitamin a C-vitaminhoz hasonlóan szintén kulcsfontosságú antioxidáns a szem védelmében. Jelentősége van a szürke hályog és az időskori makula-degeneráció megelőzésében.
E-vitamin források: napraforgó mag, hámozatlan szárított mandula, hámozatlan szárított mogyoró, földimogyoró.
Nyomelemek a szem védelmében
A szelén a szervezet antioxidáns védelmi rendszerében vesz részt. Összetett antioxidáns hatásának köszönhetően megelőző szerepe lehet a szabad gyökökkel összefüggést mutató kóros elváltozásokkal így a szürke hályog, a sárga folt elfajulással szemben, de az öregedési folyamatokat is lassíthatja. Magyarországon általánosan túl alacsony a szelén mennyisége a fogyasztott élelmiszerekben. Pótlása megfelelő étrend-kiegészítők fogyasztásával ajánlott.
A cink nélkülözhetetlen a retinol (A vitamin) retinállá történő átalakulásának folyamatai során, mely a retina látópigmenseinek képződéséhez szükséges.
Az amerikai National Eye Institute által indított AREDS tanulmány (Age-Related Eye Disease Studdy/ korosodással járó szembetegségek tanulmánya) eredményei szerint a makula-degeneráció bizonyos stádiumainak progressziója nagy dózisú vitamin (A,- C- és E-vitamin) és nyomelem (cink) szupplementációval akár 28 %-kal is csökkenthető.
(Arch Ophthalmol., 200, v119: 1417-1436).
Az omega-3 zsírsavak a szem mindennapi táplálékai
Az EPA és a DHA létfontosságú omega-3 zsírsavak, tápanyagok az agy és a szem retinájának szöveti építőkövei. Segítik az idegi transzmitterek, például az agy- és szem-működés szempontjából fontos foszfatidil-szerin képződésében. A DHA a szem retinájában található. A DHA napi bevitele szükséges lehet az egészséges DHA-szint fenntartásához a szem normális működéséhez. A Bilutin-Omega egyik fontos komponense.
A Bilutin-Omega magas antioxidáns, vitamin, nyomelem és omega-3 zsírsav tartalmának köszönhetően biztosítja a szem védelmét, mint „belső napszemüveg”. A Bilutinnal végzett kísérletek igazolják, hogy hatékony szemfáradás ellen, számítógép előtt végzett munka során védi a szemet a gyors elfáradástól.