Ennek a kérdésnek a megválaszolásához érdemes végiggondolni, milyen utazásokat tervezünk a következő hetekben, hónapokban…
A fizetős autópályákat, autóutakat csak érvényes és megfelelő autópálya-matrica birtokában lehet használni. Ha valaki megfeledkezik a matricavásárlásról, szabályosan a felhajtástól számítva 60 percen belül tudja pótolni a hiányosságot.
A jelenleg elérhető legrövidebb időtartamra szóló e-matrica 10 napra érvényes. De váltható havi, vagy éppen éves vignetta is. Ezekkel az országos pályamatricákkal hazánk teljes díjköteles úthálózata használható az érvényességi időn belül. Elérhetőek továbbá a vármegyei matricák, amelyekkel egy adott vármegye fizetős gyorsforgalmi útjait lehet használni. Ezek a matricák éves érvényességűek.
A 10 napos autópálya-matrica a megadott kezdőnapon és további egymást követő 9 napon használható. A havi úthasználati jogosultság a kezdő naptól a következő hónap (számát tekintve) ugyanazon napjának 24. órájáig, vagy a hónap utolsó napján 24 óráig érvényes. A kezdőnap lehet a vásárlás napja is, ez esetben a matrica a vásárlás időpontjától kezdve jogosít fel a díjköteles utak használatára. Az éves vignetta pedig a vásárlás időpontjától a tárgyévet követő év január 31. napján éjfélig használható.
Ahhoz, hogy erre a kérdésre tudjuk a választ, végig kell gondolnunk, hogy hány utazást tervezünk a nyáron, és milyen útvonalakon szeretnénk közlekedni. Ha például többször megyünk ugyanoda pihenni júliusban és augusztusban, akkor érdemes lehet a vármegyei matricát választani. Ha egy hónapon belül utazunk például kétszer, akkor a legolcsóbb megoldás a havi vignetta lehet. Ugyanez a helyzet, ha például két hétre megyünk valahová nyaralni, és a visszaútra már nem lenne érvényes a 10 napos vignettánk: ilyenkor szintén inkább a havit célszerű választani.
A legfontosabb, amikor autópálya-matricát vásárolunk, hogy minden esetben még a fizetés előtt ellenőrizzük a megadott adatokat:
Ez a kérdés is sokszor felmerül, különösen nyáron, amikor jóval többen és többször használják a fizetős autópályákat, autóutakat. Fontos tudni, hogy a díjkategória helyes megállapításához egyszerre kell néznünk a forgalmi engedélyben a „J” (jármű kategóriája), az „F.1” (együttes tömeg) és az „S.1” (ülések száma vezetővel) mezőt.
Ha a jármű egy legfeljebb 7 személy szállítására alkalmas 3,5 t alatti személygépkocsi és a forgalmi engedélyében a „J” mezőben „M1” (személygépkocsi) vagy „M1G” (terepjáró személygépkocsi) jelzés szerepel, akkor biztosan D1 díjkategóriába tartozik.
Ha azonban ezen feltételek valamelyike nem teljesül, akkor a jármű jó eséllyel D2 díjkategóriába tartozik. Ezen paraméter pontos megállapításában segít a hazai útdíjrendszert működtető Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. hivatalos honlapján, a nemzetiutdij.hu oldalon szereplő részletes táblázat.
A díjkategória-kérdés felmerül akkor is, ha lakókocsival, vagy lakóautóval indulunk útnak. Ebben is segítséget nyújt a NÚSZ Zrt. honlapja, ahol szintén bővebb tájékoztatás található a témában.
Az e-matrica-vásárlás kapcsán számos érv szól a NÚSZ Zrt. saját hivatalos online értékesítési csatornája, a nemzetiutdij.hu oldal mellett: