A kibertér veszélyeinek a saját készülékeink mellett a munkahelyi eszközeink is ki vannak téve, amely különösen akkor kritikus, amikor utazás közben válik szükségessé, hogy elvégezzünk valamilyen feladatot. Sokak esetében ugyanakkor, akár pozíciójuk, munkakörük, munkarendjük vagy habitusuk miatt nem opció, hogy egyszerűen az irodában hagyják ezeket az eszközöket. Mi lehet a megoldás, ha mégis biztonságban szeretnénk tudni a céges laptopot vagy telefont, például a nyaralásunk alatt? Az alábbi cikkben többek között erre a kérdésre is választ adunk.
Ugyan néhány telefonhívás lebonyolítása nem jelent nagy kockázatot, azonban azzal, hogy a reptereken, szálláshelyeken és egyéb közösségi helyeken elkezdjük használni – az internetre csatlakozva – vállalati laptopunkat, telefonunkat, számos veszélynek tehetjük ki saját-, illetve közvetetten a munkahelyünk adatait is.
Pár egyszerű irányelv szem előtt tartásával ugyanakkor jelentősen elősegíthetjük, hogy a nyaralás valóban a pihenésről szóljon, és az adatok szempontjából is biztonságos legyen az irodán kívüli munkavégzés.
A legfontosabb szabály: ne vigyünk magunkkal több elektronikai eszközt és ezzel együtt adatot, mint amennyire ténylegesen szükségünk van!
A nyilvános hálózatok számos veszélyt rejtenek, hiszen azzal, hogy szabadon csatlakozhatunk ezekhez a hálózatokhoz, az adataink is könnyen hozzáférhetővé válhatnak a kiberbűnözők számára. Mivel a munkahelyi eszközeink esetén nem csak a saját, hanem a vállalat adatai is veszélybe kerülhetnek, érdemes a megszokottnál is nagyobb elővigyázatossággal eljárnunk a nyilvános hálózatok kezelése esetén. Csak olyan oldalakat látogassunk, amelyek titkosított csatornát (HTTPS) használnak kommunikációra, kerüljük a banki ügyintézést, illetve minden egyéb olyan tevékenységet, ami felhasználói adatok (azonosító és jelszó) megadását igénylik. Érdemes továbbá VPN szolgáltatást igénybe venni.
A fizikai elvesztés eshetőségét sem szabad kizárnunk, legyen szó a nyaralás alatt a céges eszközök szállodai szobában felejtéséről, az azokat tartalmazó poggyász elvesztéséről, vagy a nyaraláson túl, a mindennapok során figyelmetlenségből bekövetkező balesetekről. Fontos, hogy a céges eszközök eltűnése esetén a felelősség minket fog terhelni, itt már nem csak az adatok tekintetében, hanem az ellopott eszköz értékében is.
Amennyiben nem tudjuk elkerülni a vállalati eszközök használatát a nyaralás során, a pihenés megkezdése előtt mindenképp érdeklődjünk, hogy a munkáltatónknál egyáltalán van-e erre lehetőség. Amennyiben igen, kérjünk részletes tájékoztatást, hogy milyen műveleteket szükséges elvégeznünk az eszközökön a biztonságos használat érdekében. Ezek között általában szerepelni szokott a biztonsági másolat készítése, titkosítás használata (pl.: BitLocker), illetve a már említett VPN használata.
Összességében, amennyiben lehetőségünk van rá, hagyjuk a vállalati eszközöket a munkahelyen, biztonságos környezetben – ez nem csak az információbiztonság, de a saját jóllétünk, a munka-magánélet egyensúly megtartása miatt is javasolt.
A Magyar Nemzeti Bank társalapításával létrejött Kiberpajzs fő célja a kibercsalások legjellemzőbb típusaival kapcsolatos tájékoztatás, és a lakosság pénzügyi tudatosságának erősítése. A platform ennek mentén tájékoztatja, valamint releváns tanácsokkal látja el a látogatókat a legelterjedtebb kibertámadások kapcsán.