Magyarország gazdag kulturális örökségében számos olyan ünnep található, amelyek gasztronómiai élményekkel társulnak. Az egyik ilyen esemény a Márton-nap, amely nemcsak a hagyományok és a libasült szerelmeseinek különleges, hanem a bortermelők és -rajongók számára is kiemelkedő jelentőségű. Ez a nap a borászatok életében az új évjárat ünnepe, amikor az újborokat ünnepeljük, és várakozással tekintünk a nemes nedűk "születésére".
Az újbor egy friss és fiatal bor, amelyet szüret után készítenek, mikor a frissen leszedett szőlőszemeket préselik, majd az így nyert mustot erjesztik. A folyamat során a cukor alkohollá alakul, és az ital elkezdi kifejleszteni egyedi ízét. Az újborokat gyakran palackozás előtt nem szűrik, hogy megőrizzék azok természetes karakterét. Általában könnyű testűek és alacsony alkoholtartalmúak, így könnyen élvezhetők. Különböző ízűek lehetnek attól függően, hogy milyen szőlőfajtákból készültek, és milyen borvidéken termett a szőlő. A fehér újborok általában frissek és gyümölcsösek, míg a vörösek erősebbek, testesebbek.
Az újborok fogyasztása a különböző kultúrákban eltérő hagyományokhoz kötődik. Franciaországban például a Beaujolais Nouveau nevű újbor fesztivált minden év november harmadik csütörtökén rendezik, amikor az emberek egész éjjel ünnepelnek, hogy az első palackokat kibonthassák. Japánban hagyományosan a Shinshu néven ismert újborral köszöntik az érkező őszt.
A Márton-nap története a libához is kapcsolódik, hiszen a legenda szerint Szent Márton püspökké avatása előtt egy libaólban rejtőzködött, miután szerénységében nem vállalta volna a nagy megtiszteltetést. A gágogó libák azonban elárulták rejtekhelyét, ezt követően szentelték fel. Ennek a mondának köszönhetően a Márton-nap hagyományos ételei gyakran libából készülnek, mint a libaleves vagy a libasült párolt káposztával.
Az újborok kóstolása minden évben egy különleges időszak, amikor az emberek szívesen osztoznak a szőlőszüret örömében és élvezik a friss borok ízét. Idén hazánkban, november 6. és 12. között először rendezik meg a virtuális Libabőr Fesztivált, amelynek célja a magyar borok és borászatok népszerűsítése, valamint a hazai borturizmus és a helyi borértékesítés fellendítése. A www.libabor.hu weboldalon minden fontos információ megtalálható lesz a csatlakozó borászatokról, az általuk kínált egyedi kedvezményekről és ajánlatokról. Lehetőséget biztosít arra, hogy az érdeklődők könnyedén tájékozódjanak az eseményről, megtalálják a nekik legmegfelelőbb borászatokat, és megszervezhessék saját Márton-napjukat. A virtuális Libabőr Fesztivál, -amelyhez a Facebookon is lehet csatlakozni-, egy új hagyomány születését jelzi, általa lehetőség nyílik az újborok különleges világának megismerésére, a borászok munkájának tiszteletére, és a közösség összehozására az ízletes libasült mellett.