A Teva Gyógyszergyár Zrt. harmadik alkalommal hirdette meg nagysikerű pályázatát, ami továbbra is azokat a szívet melengető egészségügyi kezdeményezéseket ünnepli, melyek célja a betegek életminőségének javítása az empátia, emberség és törődés jegyében. Az idei évben 72 nevezés érkezett a pályázati felhívásra, az 5 díjnyertest összesen 7,5 millió forint támogatásban részesíti a Teva.
Az „Emberarcú Egészségért díj” eddigi három évadában benyújtott több mint 320 pályamű megmutatta, hogy Magyarország bővelkedik az empatikus és innovatív egészségügyi megoldásokban. A pályázaton idén magyarországi székhellyel és regisztrációval rendelkező gazdasági társaságok, valamint civil szervezetek indulhattak, akik a betegközpontú kezdeményezések széles spektrumával képviselték az értékteremtő, fenntartható és mások számára is példaként állítható egészségügyi programokat.
A beérkezett pályázatokat a Teva belső zsűrije a hasznosság, emberközpontúság és kreativitás mentén értékelte. A kiválasztott 10 döntős közül a Teva munkavállalóinak szavazatai döntötték el, hogy ki legyen a három győztes. Az idei évben rendhagyó módon a zsűri nem egy, hanem két pályázót részesített különdíjban. Az eredmény? Egy sor megható és inspiráló történet, melyek mind azt bizonyítják, hogy az egészségügy emberi oldala létezik és virágzik!
A november 27-i ünnepélyes díjátadón elmondott videóüzenetében Jelena Livšica kereskedelmi vezérigazgató azt hangsúlyozta, hogy bár napjainkban gyakran kerül középpontba a technológia és az innováció, nem szabad elfelejteni, hogy az egészségügy alapvetően az emberekről szól, s hogy az emberközpontú ellátás lényege abban rejlik, hogy a betegek méltónak érzik magukat a gondoskodásra. A zsűri tagjaként elmondott ünnepi beszédében Dr. Zolnai Valéria, a Teva orvosigazgatója kiemelte, hogy a megismert pályaművek mélyen megérintik a gyógyszeriparban dolgozókat is, megerősítik az emberi segítőszándékba, jóakaratba vetett hitet, motivációként szolgálnak a mindennapi munka során, és irányt mutatnak mindannyiunknak a betegközpontú gondolkodásban.
Az Emberarcú Egészségért díj 2024 győztesei
1. Nevetnikék Alapítvány: Kórházi élmény program
Az alapítvány célja, hogy boldogabb és színesebb világot teremtsenek a kórházban kezelt gyermekek számára Pécsen és Kaposváron. Önkénteseikkel fejlesztő- és élményprogramokat szerveznek, mesefalakat festenek, öko-játékokat készítenek és interaktív játékokkal teszik barátságosabbá a kórházakat. Távlati terveik közé tartozik további önkéntesek képzése, egy stratégiai központ kialakítása és programjuk kiterjesztése további intézményekbe.
2. OSSEUS Alapítvány: "Barátságos izolációs szoba" – a daganatos gyerekek és felnőttek gyógyulásáért
Az alapítvány a pajzsmirigyrák izotópterápiával kezelt betegeit támogatja a SOTE Belgyógyászati és Onkológiai Klinikáján. Ilyen kezelések során a betegek 5-6 napot töltenek izolációban, sem a külvilággal, sem látogatókkal nem érintkezhetnek. Az alapítvány célja, hogy enyhítse a bezártság érzését és barátságosabb környezetet teremtsen az izoláció idejére (WIFI-hálózattal, nagyképernyős televízióval, mikrohullámú sütővel, illetve további multimédiás eszközök beszerzésével).
3. Zenével a Rákos Gyermekekért Alapítvány: Zenei oktatások működtetése az onkológiai osztályokon
Önkéteseik 12 éve, heti rendszerességgel tanítják gitározni a rákos gyermekeket a Semmelweis Egyetem Gyermekklinika és a Heim Pál Gyermekkórház onkológiai osztályain. A 6-18 éves gyerekek könnyen elsajátítják a könnyűzenei gitározás alapjait, és kedvenc dalaik megtanulása gyors sikerélményt ad nekik. Az alapítvány hangszert és Zenekönyvet biztosít minden tanulni vágyó gyermeknek. A foglalkozások szeretetteljes közösségi élményt nyújtanak, és segítik a gyerekeket a kórházi nehézségek leküzdésében és a gyógyulásban.
Az Emberarcú Egészségért díj 2024 különdíjasai
1. Mozgássérült Emberek Önálló Élet Egyesülete: Segítők, akiknek anno szintén segítettek!
Az Egyesület 29 éve segíti a frissen mozgássérültté vált embereket az általuk képzett „révészek”, vagyis a kórházi ágy melletti sorstárs segítők közreműködésével. A révészek feladata, hogy a balesetből vagy betegségből eredő mozgássérülés után a rehabilitációs időszakban támogassák sorstársaikat, és átlendítsék őket a krízishelyzeteken. Az egyesület ma már nyolc intézményben van jelen, és évente 2-3 ezer embert ér el. Céljuk, hogy minden érintett mozgássérült személy számára elérhetővé tegyék a segítséget.
2. Szegedi Neurológiáért Alapítvány: Beteg hozzátartozóink otthoni ápolása
Az Alapítvány célja a neurológiai betegségek megelőzésének, gyógyításának és rehabilitációjának támogatása, különös tekintettel a fekvőbeteg-ellátásra és az otthoni ápolásra. Fontosnak tartják a hozzátartozók edukálását, hogy a betegek otthoni környezetben is minél tovább megőrizhessék önállóságukat, aktivitásukat és méltóságukat, és csökkentsék a komplikációk és újabb kórházi kezelések esélyét. Gyógytornászok, logopédusok, pszichológusok és szociális munkások segítségével nyújtanak gyakorlati tanácsokat, érzelmi támogatást és útmutatást az érintett családoknak.
A győztesek és különdíjasok egyenként bruttó 1,500,000 forint támogatást nyertek. A döntőbe jutott szervezetek elismerő okleveleket vehettek át a 2024. november 27-i díjátadó rendezvényen: MENTÁL Szanatóriumi Alapítvány, Szent Vitus Segély Alap Közhasznú Alapítvány, Közhasznú Alapítvány a Modern Fül-Orr-Gégészetért és Fej-Nyaksebészetért, KórházSuli Alapítvány a Beteg Gyerekek Tanulásának Támogatásáért, Kispesti Esély az Integrációért Alapítvány, Veni Vidi Vici Alapítvány.
A győztes pályázatokat a szervező Teva Gyógyszergyár Zrt. hamarosan részletesen is bemutatja a honlapján: www.teva.hu/emberarcu-egeszsegert
A Teváról
A Teva több mint 120 éves tapasztalatával fejleszti és gyártja gyógyszereit. 3,500 terméket tartalmazó portfóliójában szinte minden terápiás területre kínál készítményt, melynek köszönhetően globális vezető a generikumok területén. A Teva emellett jelentős innovatív kutatás-fejlesztési tevékenységet is végez, s a világon naponta csaknem 200 millió beteg gyógyulását segíti kiváló minőségű készítményeivel.
A Teva immár 30 éve van jelen Magyarországon. Debreceni és sajóbábonyi üzemében a kutatás-fejlesztési tevékenységtől az alapanyag-gyártáson keresztül a kész gyógyszergyártásig, törzskönyvezésig és gyógyszerértékesítésig számos tevékenységet folytat. A Teva a hazai gyógyszerpiac egyik vezető vállalata, amely mintegy 2,000 munkavállalót foglalkoztat, és 2020-ban a legtöbb doboz gyógyszert forgalmazta Magyarországon.*
*Forrás: IQVIA FULL WHS adatbázis, időszak: 2020 teljes év