Adrienn inspiráló személyes története
Képzeld el, hogy háromgyermekes anya vagy, teljes munkaidőben dolgozol, mégis találsz időt arra, hogy tegyél mások életéért és egészségéért. Ez Adrienn története. A 41 éves mohácsi édesanya nem csupán a családjának tartópillére, hanem azok is számíthatnak rá, akiknek az élete vér- és plazmaalapú készítményeken múlhat.
Az élet tele van váratlan fordulatokkal. Adrienn, a BioLife pécsi plazmaközpontjának donorja ezt saját bőrén tapasztalta meg, amikor szeretett nagymamája, majd édesapja is daganatos beteg lett, és többször is vér- és plazmakészítményeket kellett kapniuk.
Adrienn először 18 évesen adott vért. Akkor azért jelentkezett véradásra, hogy elkerülje a közelgő középiskolai fizika dolgozatot. Családtagjainak diagnózisa után nem volt kérdés számára, mit kell tennie. Ekkor vált világossá számára, hogy a vér- és plazmaadás nem csupán egy nemes gesztus, hanem életmentés lehet. Ma már 50-szeres véradó, emellett pedig 114 alkalommal adott plazmát is.
Somhegyi Krisztián, a BioLife plazmaadó nagykövete küldetésének tekinti a plazmaadás fontosságának tudatosítását. Krisztián részvételével a cég „Plazmádban az erő” címmel pályázatot hirdetett, amelyben olyan donorok történeteit keresték, akik hozzátartozójuk balesete vagy betegsége miatt váltak donorrá. Számos donor küldött be megindító történeteket, közülük Adrienn beszélget Krisztiánnal.
Miért fontos a plazmaadás?
Kevesen gondolnak bele, hogy öt emberből négynek élete során valószínűleg szüksége lesz plazmaalapú készítményre. Ezeket olyan területeken is használják, amelyek bárkit érinthetnek, például égési és egyéb baleseti sérülések kezelésekor, vagy műtétek során. Az emberi plazma pótolhatatlan kincs, amelyet nem lehet mesterségesen előállítani. A hemofíliás betegek, az immunhiányosok és a súlyos égési sérültek nagy része olyan készítményekre van utalva, amelyek a donoroktól levett plazmából készülnek.
Adrienn egy Facebook hirdetés nyomán ment először plazmát adni, és rögtön érezte, hogy ez olyasvalami, amivel még többet tehet rászoruló embertársaiért. Azóta nemcsak maga vált rendszeres plazmaadóvá, hanem barátnőit is erre biztatja, és a plazmaadás mellett továbbra is rendszeresen ad vért. „Számomra a plazmaadás a véradás testvére. Ha egészséges vagy, próbáld ki, mert minden egyes donáció számít" - mondja.
Mindennapok, hivatás, segítés
Adrienn az udvari horvát-magyar határon dolgozik, ahol kamionokat ellenőriz. 12 órás műszakokban dolgozik, mégis rendszeresen szakít időt a donációra. "Szerencsére a BioLife plazmaközpontok rugalmas nyitvatartása ezt lehetővé teszi."
Számára ez nemcsak a segítésről szól, hanem egyfajta énidő is. Plazmaadás közben olvas - ami egy háromgyermekes anyukának ritka luxus. A kapott juttatás is jó helyre megy: például, amikor a fia egy menő kosaras cipőről álmodott, Adrienn a plazmaadásból gyűjtötte össze rá a pénzt. Adrienn tudatos plazmaadóként arra mindig nagyon ügyel, hogy felkészülten, és minden előírást betartva jelenjen meg plazmát adni.
Miért éri meg plazmát adni?
A kezdő plazmaadókat vonzhatja, hogy minden donáció előtt orvosi ellenőrzésen esnek át. „Sokan nincsenek tisztában a saját egészségi állapotukkal, ez pedig egy remek módja annak, hogy rendszeresen nyomon követhessük azt." Adrienn szerint a plazmaadás egyfajta motiváció is az egészségesebb életmódra: „Figyelni kell a folyadékbevitelre, az étkezésre, és ez remekül „rákényszerít” egy egészségesebb életmódra, ami a mindennapokban is jobb közérzetet eredményez."
Egy apró gesztus, amely életeket menthet
Adrienn története megmutatja, hogy a segítségnyújtás nem igényel hősies tetteket - elég, ha egy kis időt szánunk rá. Adrienn donációival nemcsak a betegeknek segít, hanem példát is mutat gyermekeinek, barátainak és a közösségének.
Tehát legközelebb, amikor plazmaadásról hallasz, gondolj erre a történetre! Lehet, hogy éppen a te adományod menti meg valakinek az életét!
Ha érdeklődsz a plazmaadás lehetősége iránt, a kampány weboldalán további információt találsz: www.plazmasztorik.hu