Amíg a vadvízi sportok szerelmesei kisebb vagyonokat költenek arra, hogy hódoljanak a szenvedélyüknek, a magyarok félnapos úttal, apróból is megoldhatják, sőt, még a tengert is élvezhetik.
Európa talán legszebb vadvizei zubognak száz kilométeres szakaszon belül közvetlenül az Adria-part mentén, Sibenik és Omis között. A horvátok már évtizedek óta felfedezték ezeket, a turistáknak azonban csak most kezdik bemutatni. Igaz, szervezett utak alig vannak, ám épp ettől varázslatosak a Krka vízesései, a Zrmanja és Cetina folyócska örvénylő szakaszai a még mindig szinte érintetlen természettől övezve, csónakon cikázva közöttük és felettük órákon át. A vadvizek nyugati országokból érkező imádói csak most kezdik a tájat felfedezni, a magyarok közül azonban kevesen ismerik.
A hét csodálatosan szép vízeséssel tarkított Krka folyó raftingolásra természetesen nem kimondottan alkalmas terep, de érdemes bejárni, mert lenyűgöző a part menti látvány, illetve a két kis szigetén épült középkori templom. Mindemellett forró nyárban, a vízesések közötti szakaszokon fürdőzőknek igazán hűsítő kikapcsolódás, nem beszélve a vadregényes zöld, sziklás tájak szépségéről, az egymás után sorjázó rejtélyes barlangokról, melyek többsége bejárható.
Az innen csak bő órányira kanyargó Zrmanja egészen más. A Velebit-hegység erdős sziklái között kétszáz méteres mélységben hatvankilenc kilométeren át a tenger felé rohanó kékes-zöld folyócska ideális terep a vadvízi evezősök számára. Vize kristálytiszta, nyugodtan lehet inni belőle. Az első szakasz az úgynevezett – tíz méter – Magas zuhogóig (Visoiki buk) viszonylag nyugodt, ott a raftingba még csak belekóstolgatók is bátran próbálkozhatnak. Onnantól viszont hihetetlenül felgyorsul, s a környező kisebb vízesések kavarásában az evezést már csak a rutinosaknak ajánlják. Az embert próbáló kihívások közül is kiemelkedik ezen a szakaszon az öt méter magas esés, melyen lezúgni óriási kihívás, amit csak a legjobbak tudnak értékelni.
A raftingtúrákat az innen száz kilométernyire délre, Omis városkánál tengerbe érkező Cetina folyón viszont a teljesen amatőrök is bátran élvezhetik. A sok kisebb zuhogó mellett található rajta egy komoly vízesés is, a 48 méter magas Velika Gubavica. A vadregényes kanyonok között a csónakon siklás ugyan izgalmas, de abszolút kezdőknek is alkalmas. Mondani sem kell, a vize kristálytiszta, vörösborral fele-fele alapon keverve az evezősök kipróbálhatják a dalmát vörösboros fröccsöt, a bevandát, amit a helyiek esővízzel készítenek ugyan, de a Cetina vizével keverve az aroma ugyanaz.
Ám ha tengervíz nélkül nem igazi a nyár, az a legkevesebb. Az Adria a három folyócskától köpésnyire van, egy óránál többet nem kell odáig gurulni…
Igazi horgászparadicsom
A három folyó kristálytiszta vizében rengeteg hal van. Különösen nyáron a horgászok ellepik a partokat, és aprópénzért is fantasztikus fogásokkal élvezhetik a csodás természetet s a közeli tengert. Pisztrángból, fejes domolykóból, pénzes pérből vagy folyami gébből töméntelen úszkál az örvények között, amiből akár otthon vagy a sátortáborban is ízes étek készülhet. De a helyiek mindenkinek ajánlják a legízletesebb dalmát tengerparti csemegét, az adriai fogast (zubatac), ami fokhagymás olívaolajban sütve valóban mennyei.