Dzsudzsák Balázs menedzsmentje sikerként könyveli el, hogy az egykor sokra hivatott focista a török Bursasporba igazolt. A Bors szerint több volt a magyar futballistában.
Dzsudzsák Balázs sorsa egy időre rendeződött, de nagy örömködésre semmi ok. A legértékesebb magyar futballista négyévnyi szenvedésekkel teli, ám jócskán jövedelmező orosz kalandot törökországira váltott, a Dinamo Moszkvát elhagyva hároméves szerződést írt alá a Bursasporral. A magyar focikedvelők többsége persze nem jár örömtáncot, még ha a holland PSV-ben 2007 és 2011 között élete formájában futballozó szélső és menedzsmentje előrelépésként is próbálja tálalni az átigazolást.
Az oroszországi mellőzöttségből kitörni természetesen jó, ám a hőn áhított sztárcsapatba igazolásból nem lett semmi. Hiába szóltak a hírek a Lazio, az Inter, a Liverpool, a Dortmund, a Besiktas, a Fenerbahce, vagy éppen a Hertha érdeklődéséről, a befutó az egyszeres bajnok Bursaspor lett, amely az orosz bajnokságnál gyengébb török Süper Lig-ben hatodik helyen végzett az előző idényben.
– Szerintem nagy dolog, hogy külföldön tudok maradni és ilyen átigazolások részese tudok lenni, még akkor is, ha az emberek most megint felszisszentek és mást vártak. De miért ne lehetne majd innen is továbblépni? – magyarázta a bizonyítványt Dzsudzsák a Class FM-en.
Természetesen az anyagiak most is fontos szerepet játszottak Dzsudzsák döntésében. Török információk szerint a szélső évi 1,7 millió eurót (530 millió Ft) keres majd a Bursasporban, ahol emellett ötezer eurós (1,55 millió Ft) meccspénzt is utalnak neki. Ha a magyar minden bajnokin pályára lép, éves fizetése elérheti az 580 millió forintot.
Nyilvánvaló, hogy a szélső pályafutásában jóval több volt, mint amit a menedzsmentje kihozott belőle. Az ígéretes karrier akkor futott vakvágányra, amikor a szakmai előrelépés (a francia élvonalbeli Lens vitte volna a PSV-től) helyett Dzsudzsák a pénz erejének behódolva 2011 júniusában a nemzetközi futballban ismeretlen, azóta már szétesett Anzsi Mahacskalába igazolt, majd féléves kínlódás után a Dinamo Moszkvába szerződött. Az orosz foci a búsás fizetésen kívül szakmailag semmilyen előrelépést nem hozott, és félő, hogy a törökországi küldetés is hasonlóan alakul. Elértük Vörösbaranyi József menedzsert Törökországban, de még korainak tartotta nyilatkozni.
A 28 éves Dzsudzsák menedzselési problémájára utal, hogy a Dinamóból szintén nyáron távozó 33 éves német Kevin Kuranyi a Hoffenheimbe, a 30 esztendős francia Mathieu Valbuena a Lyonba tudott szerződni. Sokszor arra hivatkoznak Dzsudzsákék, hogy a magyar nem futballnemzet, innen nehéz továbblépni. Próbáltuk egy vele egykorú, és bizonyos tekintetben hasonló pozícióból induló focistával összehasonlítani. Nos, Vincent Kompany (ő ugyan védő és nem szélső) ugyanúgy 28 éves, belga, tehát ő sem futballnemzetből való, az Anderlechtből indult, amely gyengébb, mint a PSV (Dzsudzsák korábbi csapata), de okos menedzseléssel előbb a Hamburghoz, majd két év múlva a Manchester Cityhez tudott szerződni.
És itt jön a képbe a menedzsment rövid távú gondolkodása: az Anzsi óta minden kontraktus a pénzről szól, de gazdaságilag sem hoztak jó döntéseket, míg Dzsudzsák évi 530–580 millió forint körül kereshet a törököknél, addig Kompany 2,9 milliárdot kaszál évente...