Gárdos Krisztián indul a riói olimpián. Osztrákként, a parasportolók között. A hazai pingpongtársadalom értetlenül áll a dolog előtt. Megpróbáltuk kideríteni, mi történt.
A Gárdos család hosszú évekkel ezelőtt hagyta el Magyarországot, nemigen találták itthon a helyüket. Az édesapa, Gárdos Péter korábban a BSE edzője volt, fiai, Krisztián és Róbert nagy reményű játékosoknak indultak. Robi osztrák színekben szép sikereket ért el, az idősebbik testvér, Krisztián nem lett kiemelkedő játékos, de a pingpongközeg nyújtotta számára is a megélhetést.
Aztán tavaly hirtelen megváltozott valami: Krisztián parasportoló lett. Első versenyén, Egerben megnyerte élete első versenyét a sérült játékosok előtt, de kizárták, a versenyre kirendelt orvos ugyanis indokolatlannak találta a részvételét. Következő paraviadalán, Spanyolországban már átment a rostán, egy másik orvos szerint ott a helye a sérült sportolók között.
Krisztiánt megkerestük az üggyel kapcsolatban, de nem reagált a kérdéseinkre, ezért az osztrák paralimpiai szövetségnél és a Magyar Paralimpiai Bizottságnál érdeklődtünk, hogy mennyire gyakoriak az ilyen esetek.
– Gárdos Krisztián kísérletet tett arra, hogy a sportolói pályafutását a parasportolók között folytassa, ám a klasszifikációs folyamatokon elutasították kérelmét: a 2015-ös, hazai rendezésű Paraasztalitenisz Hungarian Openen a verseny végén kivették a kategóriából, mivel játéka alapján nem tartották megfelelően sérültnek a klasszifikátorok – közölte kérdésünkre a Magyar Paralimpiai Bizottság sajtóosztálya.
– Ezután a sportoló elment egy spanyol versenyre, ahol a nemzetközi klasszifikátorok megadták számára az indulási jogot a legkisebb, S10-es kategóriában. A klasszifikációs besorolás visszatérő sportszakmai kérdés a parasportban, mivel a sérülések jellege eltérő, nem minden esetben egyértelmű a sportolók besorolása. Az a sportoló, akit a sérülésénél alacsonyabb kategóriába sorolnak be, nagyobb előnnyel indulhat egy nemzetközi versenyen. Sajnos olyan esetre is akad példa, hogy a hazai klasszifikátorstáb szakmai álláspontjával ellentétben a nemzetközi klasszifikátorok elutasítják a kategorizációs besorolást.
Gárdos Krisztián esete óriási felháborodást váltott ki a magyar pingpongtársadalomban, Krisztiánt és az osztrák paralimpiai bizottságot is kerestük az ügyben, de egyikük sem reagált.