<p>Lemarad az olimpiáról Dombvári Bence, akinek mindkét doppingmintája pozitív lett. A kajakos ismeretlen tettes ellen feljelentést tervez.</p>
Forrás: Móricz István
Egészen meglepő, hogy a 23 éves Dombvári, akit 2015 májusában kokainhasználaton értek, és amiatt tíz hónapra eltiltottak, az elavult stanazolollal doppingolt. Ezt a Magyar Antidopping Csoport által levett minta bécsi WADA-laborban történt elemzése bizonyítja. A kajakos válogatott kerettagságát felfüggesztették. Tudomásunk szerint négyéves eltiltás várhat rá.
Csakhogy Dombvári nem hagyja annyiban az ügyet.
– Bár nem szeretek vádaskodni, de előfordulhatott, hogy az ivókulacsomba vagy az ételembe valaki tiltott szert tett – mondta a kajakos. – A jelek szerint vannak olyanok a sportágunkban, akik nálam kevesebb erkölccsel rendelkeznek... Nem doppingoltam.
Az ügyet a kajak-kenu szövetség főtitkára, a MACS és a MOB jogásza alkotta háromtagú bizottság tárgyalja. Úgy tudjuk, szeptemberben vagy októberben várható végső fegyelmi döntés.
A Honvéd-sportoló tehát kategorikusan tagadta vétkességét, és állítása szerint ismeretlen tettes ellen feljelentést tett, ám ezt a szolnoki rendőrség cáfolta lapunknak. Dombvári még mindig abban reménykedik, hogy megússza a hosszú eltiltást. Kiemelte, érzelmileg teljesen összetört, de próbál megbarátkozni a gondolattal, munka után kell néznie.
Horváth Gábor, a Honvéd szakosztály-igazgatója kijelentette lapunknak, ők hisznek Dombvári ártatlanságában.
– Nem értem, hogy a május 19-én Duisburgban rögzített negatív vizsgálati eredmény június 9-re, a szegedi válogatóra miért változott pozitívra. Az is furcsa, hogy a Dombvárin 2015 májusa óta végrehajtott 45 vizsgálat kivétel nélkül igazolta tiszta mivoltát, erre most a semmiből jön ez a pozitív teszt – értetlenkedett Horváth. – Hiszek abban, hogy van igazság. Nehezen hihető, hogy Bence egy olyan anabolikával kockáztatott, ami régen kiment a divatból. Tudnia kellett: ha azt teszi, egy életre kivégzi magát. Hozzátette, hogy a Honvéd jogásza nyújt segítséget a versenyzőnek, és egyelőre a juttatásait se vonják meg.
Rióban Dombvári helyén egyesben Kopasz Bálint indul, párosban nem tudni, kik ülnek hajóba. Az olimpiai négyesről a mai szegedi pótválogató dönt.
Ungvári Attila (cselgáncsozó, stanazolol)
2011-ben Ungvári azzal védekezett, hogy valaki – meg is nevezte az illetőt, így a rendőrség is nyomozott – az italába csempészte a szert. Végül gondatlanság miatt, amiért nem tett meg mindent, hogy mások ne férhessenek hozzá a kajájához, eltiltották két évre.
Dieter Baumann (hosszútávfutó, nandrolon)
A német atléta állította, rosszakarói buherálták meg a fogkrémét. A Német Atlétikai Szövetség ugyan hitt neki, s engedte indulni 2000-ben az olimpiai válogatón, ám a nemzetközi szövetség eltiltotta, így végül nem indulhatott a sydneyi játékokon.
Jan Ullrich (kerékpáros, amfetamin)
A Tour de France-győztes azzal indokolta 2002-es lebukását, hogy egy szórakozóhelyen két tablettát nyomtak a kezébe, ő meg ostoba módon lenyelte azokat.
Ivonne Kraft (mountain bike-versenyző, fenoterol)
2007-ben azzal állt elő, hogy édesanyja asztmainhalátora felrobbant a kezében, ő pedig letüdőzte.
A honi szövetség doppingkódexe szigorú, ám még júliusban a jelenleginél elrettentőbb szankciók elfogadásáról tárgyal az elnökség.