<p>Miután kiderült, hogy a riói paralimpia magyar helyezettjei az egészséges sportolók jutalmának éppen a felét kaphatják, megint fellángolt a szokásos vita: vajon ér-e annyit egy paralimpiai arany, amennyit mondjuk Szilágyi Áron kap az elsőségért?</p>
Forrás: MTI
Egyesek azzal érvelnek, hogy az olimpiai arannyal egy sportoló mindennél nagyobb dicsőséget szerez az országnak, amire az ellenoldal azt mondja: ha már differenciálunk, tegyük, de ez esetben a sportágak között is legyen különbség! Egy úszó kapjon az aranyért harmincötmilliót, de egy sportlövődiadal ne érjen ugyanennyit, hiszen az ő sportága jóval kevesebbeket érdekel.
– Én gyerekkorom óta ugyanannyit edzek, mint mondjuk Gyurta Dani. Azért, hogy sikeres legyek, nagyon keményen meg kell dolgoznom – mondta a Borsnak Sors Tamás, kétszeres paralimpiai bajnok úszó. Szerinte mégsem a javadalmazás a legfőbb kérdés, hanem hogy mekkora a különbség a sportoló felkészülésére szánt összegekben.
– London után ígéretet kaptunk arra, hogy javulnak a lehetőségeink, azonban semmi nem változott. Hiába vagyok az egyik legeredményesebb parasportoló, továbbra is mindössze százezer forintos támogatásban részesülök havonta. És akkor mit szóljanak a többiek? – fejtette ki véleményét Sors. – Az orosz parasportolókat doppingolás miatt eltiltották a versenytől. Ott ugyanannyi pénzt kapnak a parák, mint az épek, s a jelek szerint még a doppingolás terén is ugyanúgy bánnak velük.
Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke a Borsnak elmondta: egy parasportoló háromféle állami javadalmazásban részesülhet. A paralimpiai sikerei után eredményességi jutalomra jogosult, kaphat életjáradékot, míg a Gerevich-ösztöndíjrendszeren keresztül támogatják a felkészülését.
– Utóbbi támogatás összege 39-ről 61 millióra emelkedett idén. Ennek fejében alakult úgy, hogy a parasportolók feleakkora összeget kaphatnak a riói eredményeik után – mondta Szabó.