<p>Értékeltük a kormányközeli sportszövetségeket. Nem teljesítettek túl jól...</p>
Amióta a kormány kiemelt ágazatnak minősítette a sportot, gyakorlatilag követhetetlenül áramlanak oda a milliárdok, és szinte minden sportszövetség elnöki székébe saját bizalmi embert ültettek. Azzal, hogy Gyárfás Tamás huszonhárom év után távozik az úszószövetség, Baráth Etele pedig huszonegy év elteltével a kajak-kenusok éléről, a régi nagyok közül már csak Csötönyi Sándor tart ki a bokszolóknál. De sem a temérdek pénz, sem az elnökváltás nem garantálja az eredményességet. Sőt! Marosi Ádám öttusa-világbajnok szerint például egészen konkrétan az a baj, hogy túl sok a pénz. Merthogy nem a sportág fejlődése a lényeg, hanem hogy mindenki minél jobban éljen.
MAGYAR OLIMPIAI BIZOTTSÁG (Elnök: Borkai Zsolt)
2010-ben választották meg. Az idén majdnem kirúgták, de maradhatott, mivel a sajtó megírta a kormányzat szándékát. A MOB-ot azért lefokozzák, nyilván mert a sok százmilliárdból sem lépett előre a magyar sport.
Osztályzat: 2
MAGYAR PARALIMPIAI BIZOTTSÁG (Elnök: Szabó László)
Tavaly váltotta a sikkasztással (jelen állás szerint: indokolatlanul) megvádolt Gömöri Zsoltot, akit állítólag már sokan visszasírnak, mondván, vele minden jobb volt, most sokkal több pénz folyik el.
Osztályzat: 2
ASZTALITENISZ (Elnök: Nátrán Roland)
A gazdasági tárca korábbi államtitkára és az Andy Vajda filmügyi kormánybiztosnak a TV2 megvételéhez milliárdos hitelt biztosító Exim Bank első embere 2013 óta regnál. Semmilyen kimagasló eredmény nincs a vezetése alatt, de legalább botrányról, lopásról sem hallani.
Osztályzat: 2
BIRKÓZÁS (Elnök: Németh Szilárd)
Az ország kedvenc rezsibiztosa tavaly óta elnök, 2020-ig hétmilliárdból gazdálkodhat. Rióban két ötödik helyet szereztünk, ráadásul a sportdiplomácia is csúfos kudarcot vallott: Lőrincz Viktor óriási bírói csalás miatt bukta el a bronzmeccsét.
Osztályzat: 3
JÉGKORONG (Elnök: Németh Miklós)
A G-nap után aligha választották volna meg, de a Közgép vezérigazgatóját még 2010-ben nevezték ki. A hoki az idén megint ott volt az A csoportos vb-n, sőt meccset is nyert. Klubszinten kellene még előrelépni, jóllehet a Fehérvár az EBEL-ben vitézkedik.
Osztályzat: 4
KORCSOLYA (Elnök: Kósa Lajos)
2014 óta tartó elnöklése alatt a rövid pályás gyorskorcsolyázóinkkal már világszinten is számolnak (vb- és Vk-győzelmek, olimpiai 4., 5. hely). Apró szépséghiba, hogy a műkorcsolya és jégtánc nem tud jelentősebb eredményt felmutatni.
Osztályzat: 4
KOSÁRLABDA (Elnök: Szalay Ferenc)
Néha ugyan Szolnok fideszes polgármestereként lealázza a nyugdíjasokat, de sportága legalább szárnyal. 2010 óta elnök, vele jutottak ki a nők és a férfiak az Eb-re, sikereket érnek el kupacsapataink, nincsenek botrányok, bár a hazai rendezések néha döcögősek.
Osztályzat: 4
LABDARÚGÁS (Elnök: Csányi Sándor)
Ugyan a bankvezér nem fideszes, de Orbán Viktor felkérését nem utasította vissza. Cserébe mindent megkap. Az új stadionok, akadémiák azonban nem vezetnek eredményre, az Eb-szereplést csak az UEFA-létszámemelésének köszönhetjük.
Osztályzat: 2/3
KÉZILABDA (Elnök: Kocsis Máté)
Amióta tavaly színre lépett, zuhanórepülésben a sportág, Rio de Janeiróban volt az első olimpia, ahova sem a női, sem a férfiválogatott nem jutott ki, és arra sem volt még példa, hogy a nők olyan gyengén kezdjék az Európa-bajnokságot, ahogy most. Emellett a klubmeccseken is egyre több a botrányos jelenet.
Osztályzat: 1
RÖPLABDA (Elnök: Kovács Ferenc)
Szintén tavaly lépett hivatalba a nyíregyházi fideszes polgármester, aki alatt a női válogatott kétszer egymás után kijutott az Eb-re. A férfiaknak nem annyira megy, ráadásul az eredményekben az elődöknek volt nagy szerepük.
Osztályzat: 3
ÚSZÁS (Elnök: lemondott)
Szabó Tünde, Czene Attila és Bienerth Gusz-táv is szóba jött Gyárfás utódaként. Gyárfás alatt akkor is repesztett a sportág, amikor az állam alig adott pénzt, bár az is igaz, hogy a jövő évi vb költségei a tervezett háromszorosára nőttek.
Osztályzat: 4