A sakkozáshoz szükséges áttekintőképesség is hozzásegítette Hosszú Katinkát ahhoz, hogy 2016-ban sziporkázott a vízben, és – rengeteg remeklése mellett – három olimpiai aranyérmet is szerzett. Ezt a bajai származású Iron Lady nagypapája, Bakos László állítja.
– Amikor még kisebbek voltak, Katinka és a testvére, Gergő nagyon szeretett játszani velem a karácsonyi ünnepek alatt – emlékezik Bakos úr.
– Az úgynevezett leborítós kártyajátékkal kezdtünk, ebben Katka remekelt. Az volt a lényege, hogy bizonyos figurás lapot mindenki felfordíthatott, a kártyapaklit elkevertük, ám leányunokám pontosan megjegyezte a lapja új helyét is. Aztán villámgyorsan meglelte a figura párját, és nyert. A nagypapa később elővette a sakktáblát, magyarázta a lépéseket, bár éles partit sohasem játszott Katinkával.
– Gyorsan elsajátította a lépéseket. Jómagam a néhai amerikai világbajnokért, Bobby Fischerért rajongtam, róla sokat meséltem. A karácsony nálunk azóta a sakkról is szól egy kicsit. Bakos úgy hiszi, a sokszoros Oscar-díjas magyar sakkozó, Polgár Judit remekül ráérzett arra, hogy az iskolás gyermekek logikai érzékét sokkal inkább az iskolai sakkozás, semmint a matematika fejleszti.
– Talán meglepő, amit állítok, de Katka gyors elemző- és áttekintőképessége segíti őt úszás közben is, például a megfelelő sebesség megválasztásában. Tempózás közben segít a logika, az pedig sakkal fejleszthető.