Forrás: Czerkl Gábor
Kiderült, hogy 362 200 forint jutalmat kapott a riói szereplés nyomán a Magyar Paralimpiai Bizottságtól az a Dr. Sahin Péter, akit a fogyatékos sportolói berkekben a brazíliai játékokig senki nem ismert, ellenben abban a Jahn Ferenc Kórházban dolgozik, amely havi bruttó 800 ezer forintot fizet kommunikációs munkáért az MPB-elnök Szabó László alapította Ypsylon Média nevű cégnek. (Szabó és az intézmény összefonódásáról a múlt héten cikkeztünk, ebben megírtuk azt is, hogy Dr. Ralovich Zsolt igazgató az MPB elnökségének a tagja ma már).
Sahin doktor 200 forintos végösszegéből, illetőleg abból, hogy a jutalmazottak listájának utolsó során szerepel, többen arra következtetnek, hogy a gasztroenterológusnak a fennmaradt summát utalták ki. Egyébként is rengeteg furcsaságot mutatnak a riói jutalmak.
Több sportoló például mást nevezett meg nevelőedzőnek most, és mást négy éve. Az egyetlen aranyérmünket szerző Tóth Tamás – aki ezen kívül egy-egy 3., 4. és 6. helyet ért el – sikerei miatt testvére vett fel 3,9 millió forintot. Tóth Henriettáról úgy tudjuk, amúgy tényleg van edzői képesítése, ám az úszó első mestere Málnai István volt, aki a londoni játékuk után elhunyt.
Az asztaliteniszben a szakágvezető Kaiser János egy vasat se kapott, holott ígérték neki, az úszóknál a vezetőedző Becsey János viszont 4,9 milliót. Vannak, akik úgy vélik, ennek az az oka, hogy előbbi kritikus ember, a véleményét mindig vállalja, míg Becsey lojális a jelenlegi vezetéshez.
– 2013 óta vagyok vezetőedző, Sós Csaba mellett társadalmi munkában dolgozom. Rióban valóban nem a faluban laktam, de azért, mert a 2024-es budapesti olimpiapályázat szervezőbizottságában dolgoztam. Így is helyet biztosítottam más edzők számára – nyilatkozta lapunknak Becsey, aki hangsúlyozta, a jutalmazásának mértékének semmi köze ahhoz, hogy tagja az MPB elnökségének.
* * *
Update: A Magyar Paralimpiai Bizottság reagált a Bors cikkében leírtakra. Közleményüket teljes terjedelmében, változtatás nélkül adjuk közre:
Az olimpiai és paralimpiai jutalmazási rendszert „Az egyes kimagasló sporteredmények állami jutalmáról 200/2013. (VI. 13.) Kormányrendelet" szabályozza.
A Magyar Paralimpiai Bizottságnak a 2016. szeptember 7-18. között Rió de Janeiróban megrendezett XV. Nyári Paralimpiai Játékok magyar eredményei után (1 aranyérem, 8 ezüstérem, 9 bronzérem) járó jutalmazási rendszert illetően nincs módja eltérni a kormányrendeletben megszabottaktól.
A Magyar Paralimpiai Bizottság a kormányrendeletben meghatározott előírásoknak eleget téve, az annak megfelelt sportolók, edzők és sportszakemberek, nevelőedzők számára nyújtott be jutalmazási kérelmet a Magyar Olimpiai Bizottság felé.
A hivatkozott kormányrendelet 4. § (2) /(4) b kimondja, hogy a nevelőedzők személyére a sportolók és a sportági szövetségek együttesen tesznek magánjogi okiratnak minősülő nyilatkozatot a Magyar Paralimpiai Bizottság felé. A Magyar Paralimpiai Bizottságnak nem áll módjában felülbírálni a nyilatkozatokat, ellenőrzési jogköre a sportszakemberek végzettségét igazoló okiratok hitelességére terjed ki.
A nevelőedzők személyét a sportolók és a szövetségek szakmai döntése határozza meg és ők együttesen jogosultak azt megváltoztatni is. Ha a nevelőedző elhunyt, akkor az egykori nevelőedző segítője is jutalmazható. Tóth Tamás esetében ez a sajnálatos helyzet állt elő: a 2012-es paralimpiai eredménye után jutalomra jogosult Málnai István nevelőedző sajnos 2012-ben elhunyt, ezért a nevelőedzői jutalmat most egykori edzőkollégája, a szintén úszóedző Tóth Henrietta kapja.
Becsey János kétszeres paralimpiai bajnok úszó a paraúszás kiváló sportszakembere, tudásával, iránymutatásaival 4 éve segíti a hazai paraúszók eredményességét. Vezető edzőként Dr. Sós Csaba szövetségi kapitány munkáját támogatja, elvitathatatlan érdemei vannak a hazai paraúszók paralimpiai sikereiben, eredményeiben. A 2016-os riói paralimpián vezetőedzői minősége mellett a Budapest2024 Sportolói Bizottságának tagjaként is részt vett, képviselve a hazai olimpiai/paralimpiai pályázatot. Becsey János Budapest2024 Sportolói Bizottsági részvétele Rióban lehetővé tette, hogy – miután a sportágak utazó keretének meghatározása az IPC által meghatározott szabályokhoz kötött -, a Magyar Paralimpiai Bizottság a vezetőedző „helyén" az egyik úszónk edzőjét akkreditálja a nyári paralimpiai játékokra. Ezzel a sportolóink helyszíni edzői támogatottsága növekedett, ez az úszásban szerzett eredményekben is szembeötlő.