Sport

Budapest 2024 elnöke szerint kezelhető a korrupció és a túlköltekezés

K. D.

Létrehozva: 2017.02.22.

Elkészült a nyári vizes- vb központi komplexuma. A március 1-jén nyitó Duna Aréna bejárása során – miközben a melegítő- medencét Hosszú Katinka, Gyurta Dániel és Cseh László tesztelte – alkalmunk volt beszélgetni Fürjes Balázzsal, a Budapest 2024 pályázat elnökével.

Szép az uszoda, bár a fenntartani nem lesz olcsó. Mennyibe kerül és ki fizeti majd a cechet?

A Nemzeti Sportközpontok. A költségeket nem ismerem, én az építésért feleltem. De nemcsak kiadásai lesznek az arénának, hanem bevéte­lei is.

A Momentum Mozgalom 266 151 aláírása nyomán van még esély a 2024-es olimpiarendezésre?

Nem sok. Elismerésem a sok ezer aktivistának, nem könnyű a munkájuk, főleg télen. A kezdeményezéssel nem, de azzal egyetértek, hogy egy demokráciában, ha az embe­rek népszavazást szeretnének egy ilyen ügyben, akkor azt meg kell tartani.

Mi lesz, ha esetleg a nemek győznek?

Most új helyzet állt elő. Korábban esélyesek voltunk. Attól tartok, a szeptemberi döntés során a fejünket verjük majd a falba: úristen, tényleg megnyertük volna! Ez a legrosszabb. Egy 120 éves magyar álom a megvalósulás küszöbén van, soha nem voltunk még ennyire esélyesek az olimpia rendezésére. Néhány hetünk van csupán, hogy visszaállítsuk a nemzeti egységet.

Hogy lehet visszaállítani?

Párbeszéddel.

Ebből van kevés. Csak azt halljuk, mennyire jó lenne az olimpia. De olyan kérdésekre nem kapunk választ, hogy mi lesz a korrupcióval vagy bírni fogja-e az ország gazdaságilag.

Valóban, meg kell hallgatnunk az ellenzőket, és válaszokat kell adnunk. Egyetértek azzal is, hogy zéró toleranciát kell hirdetnünk a korrupció terén. A parlament 84 százalékos többséggel elfogadott olimpiai törvényébe lehetne építeni garanciákat, hogy a nagyobb beruházásokat nyílt, nemzetközi pályázat útján lehet oda­ítélni. De eleve nagyon nehéz lenne elcsaklizni pénzeket, hiszen az egész világ figyelme rajtunk van.

A másik félelem – és erről épp a vizes-vb helyszínén beszélgetünk, amelynek megrendezését előzetesen 23 milliárdra taksálták, aztán a végösszeg meghaladta a 100-at –, hogy a sokszorosára nőnek a kiadások.

Erre a költségplafon lehetne a megoldás. Azt szeretném, ha az olimpia ellenzőivel leülnénk, és közösen találnánk megoldásokat a problémákra.

Nem gondolták, hogy ezzel kicsit elkéstek? 

Korábban is voltak párbeszédek, interjúk százait adtam. Egyetemi rendezvényeken vettem részt, ahol ezekről a problémákról beszélgettünk. Való igaz, hogy az elmúlt pár hétben a higgadt, szakmai vitának nem volt terepe. Olyan felfokozott hangulat uralkodott az aláírásgyűjtés idején, hogy nem láttuk értelmét, hiszen ez a kampány nemcsak az olimpiáról szólt. Hanem a hatalomszerzésről.     

Borkai: én még nem mondtam le a játékokról 

Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke tegnap először állt ki a nyilvánosság elé azok után, hogy a Momentum Mozgalom múlt pénteken több mint 266 ezer aláírást adott át a Választási Irodának, amivel bizonytalanná vált a 2024-es budapesti olim­piarendezés. A MOB első ember még nem tett le a végső sikerről. 

A jövő évi pjongcsangi téli játékok kapcsán tartott sajtótájékoztatójának főbb megállapításai:

Az aláírásgyűjtéssel megbomlott a nemzeti egység

Ezért a pártok a felelősek

Nagyon meggyengült a pályázatunk

A népszavazás nem a sportról és az olimpiáról szólna

Még nem mondott le a pályázat sikeréről

De ehhez az kell, hogy a nemzeti egységet megbontó pártok hozzáállása megváltozzon

A MOB semmiképpen sem fogja kezdeményezni a 2024-es kandidálás visszavonását

De ha a főváros vagy a kormány visszakozik, akkor kénytelenek csatlakozni

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek