Mindazok, akik most szembesültek azzal, mennyi pénz van a magyar fociban, vérlázítónak találják, hogy olyan produkcióval, amire a kutya nem kíváncsi (az ősszel volt forduló 10 ezres össznézőszámmal), akár havi 6-8 millió forintot is lehet keresni. Az RTL Klub Fókusz című műsora úgy tudja, a liga legjobban fizetett focistája Juhász Roland (Videoton), akinek 8 millió a fizetése.
Muszbek Mihály sportközgazdász kalkulációja szerint egy átlagos NB I-es játékos évi 37 millió forintot keres, amivel a 30-35. helyen állunk világviszonylatban. – Tehát nem éppen a szegények táborát erősítjük – említette, hozzátéve, ettől még nálunk nincs igazi profizmus: – A profi foci a szórakoztatóipar része, nagy nyilvánosság és médiafigyelem előtt zajló, üzletszerű tevékenység…
– A sportszakmai munka terén azért már közeledünk az igazi profi labdarúgáshoz. Más kérdés, hogy a nemzetközi eredmények, az érdeklődés alapján távol vagyunk onnan. Sőt a bevételeiket sem piaci alapon szerzik a klubok – ezt már egy másik sportközgazdász, Szabados Gábor szögezte le. Az állam segítségével lehetséges, hogy az NB II-ben több együttes is akad, amely hasonló mértékű fizetéseket tud adni, ilyen például a felcsúti Puskás FC.
– Egy klub mindig annyit fizet ki a játékosainak, amennyit csak tud. Elképzelhető, hogy sokan éppen azért nem járnak meccsekre, mert nem tartják arányosnak azt a fizetést, amit a játékosok a pályán mutatott produkciójukért kapnak. De még mindig a foci a legnépszerűbb sportág mind a stadionokban megforduló emberek száma, mind a tévés nézettség alapján – érvelt Szabados.
Kaszált a Fradi és a Vidi
Az UEFA 150 millió eurót (46 milliárd Ft) osztott szét 54 ország 641 csapata között a tavalyi Eb-n szerepelt játékosai kompenzációjaként. Az összeg egyharmadát a kvalifikációs sorozat, kétharmadát a franciaországi torna alapján fizették ki. Az összegből 13 magyar klub összesen 2,3 millió eurót (710 millió Ft) kapott, ennek nagy része a Fradit (303,8 millió Ft), valamint a Videotont (130,3 millió Ft) illette.