<p>Tíz éven át senki nem tudott róla, mígnem egy bolhapiacról előkerült az öttusaszövetség vándorserlege.</p>
Szekeres Sándor gödöllői sportember a veresegyházi piacon téblábolva az egyik standnál egy serlegre lett figyelmes.
– Az egyik ócskásnál észrevettem egy régi kupát. Az árus 3-4 ezer forintot kért érte, de kicsit sokalltam az árat – meséli a Borsnak Szekeres. – Aztán a feleségemmel arról beszélgettünk, biztosan fontos díj lehet, egykori motorversenyző apukámnak is van hasonló, ezért visszamentem, és alkudozás után ezer forintért elhoztam.
Később derült ki, hogy a díjat Kovácsi Aladár, az 1952-ben olimpiai aranyérmes magyar öttusacsapat tagja ajánlotta fel a szövetség megalakulásának 40. évfordulójára. A másfél kilós serleg talpára az összes addigi országos bajnok nevét bevésette. A kupát 1988-tól minden évben megkapta az egyéni férfi győztes, akinek neve felkerült a bajnokok listájára. Mígnem a 2000-es évek elején lába kelt az ereklyének.
Jules Rimet Kupa: az első focivébét megszervező francia sportvezetőről elnevezett trófeát annak szánták, aki háromszor elnyeri. Ez a braziloknak 1970-ben összejött, ám ellopták tőlük, és azóta sem került meg.
Red Bull: ismeretlenek egy terepjáróval áthajtottak az F1-es Red Bull-csapat Milton Keynes-i főhadiszállásának üvegajtaján 2010-ben, és 60 díjat elvittek. Egy részük egy közeli tó mélyéről került elő.
Azt senki sem tudja, hogy milyen utat járt be a kupa az ócskapiacig, mindenesetre Szekeres bevitte az öttusaszövetségbe, ahol kifizették a vételárat, és ajándékokkal köszönték meg, hogy visszaszerezte.
– Akkoriban egynapos volt az öttusa, ezért a KSI-pálya raktárában előző nap elhelyeztük a szükséges eszközöket, köztük a kupát is – elevenítette fel Pécsi Gábor, a szövetség egykori technikai igazgatója.
– Megdöbbentünk, amikor a bajnokavatásra készültünk, és a nagy becsben tartott vándordíjat nem találtuk. A korábbi díjátadók fotói alapján újat csináltattunk, az azonban mégsem az igazi volt. Nagy a boldogság, hogy előkerült az eredeti serleg.