<p>Döbbenetes eredményeket produkált a szervátültetettek világbajnokságán Velkey Ádám: három számban is aranyérmet szerzett.</p>
Forrás: Szekeres Máté/MSZSZ
Ádám és ikertestvére egyaránt Alport-szidrómában szenved, ami nem volt ismeretlen a család előtt, édesanyjuk testvére ebben hunyt el 19 évesen. A gyerekek látása és hallása folyamatosan romlott, tíz esztendeje, amikor 16 évesek voltak, elkerülhetetlenné vált a veseátültetés. Előbb Ádám testvére, majd három hónappal később Ádám esett át a transzplantáción.
– A műtét után egy évig nem mozdulhattam ki otthonról a legyengített immunrendszerem miatt – meséli Ádám. – Aztán amikor jobban lettem, sokan próbáltak a sportolásra rábeszélni, de ellenálltam. Egy-két év múlva azonban beleszerettem a crossfitbe, versenyekre is jártam. Az atlétikára a menyasszonyom, Kocsis Kata révén találtam. Ő korábban Ecseki Dániellel atletizált, aki a versenyzés mellett edzősködik. Két-három éve kezdtem el nála edzeni, azóta a sportág szerelmese lettem. Együtt készülök Danival, Sipos Janival, Boros Bencével és Pázmándi Zsoltival, hálás vagyok nekik, nélkülük feladtam volna – folytatja Ádám, akinek a csapaton kívül a családja és a ceglédi önkormányzat a legnagyobb támogatója.
Ádám súlylökésben, 100 méteres síkfutásban (11.10) és 200 méteres síkfutásban (23.41) szerzett aranyérmet, utóbbi kettőt világcsúccsal nyerte, kislabda- és gerelyhajításban harmadik lett, a 4x100 és a 4x400 váltó tagjaként egy-egy ezüstérmet szerzett a spanyolországi vb-n.
– Amire különösen oda kell figyelnünk, az a vesém egészsége, vagyis a terhelést nálam máshogy szabjuk meg, plusz én semmilyen tápkiegészítőt nem szedhetek.
Ádám legjobb eredménye 100 méteren 11.10, 60-on 7.01, amivel a februári fedett pályás ob-n az egészségesek között 7. lett, ez jelentôs mérföldkő volt számára, erôt adott a folytatáshoz.
– A célom, hogy 11 alatt fussak 100-on, illetve nagy álmom, hogy egyszer az egészségesek mezőnyében a dobogóra állhassak.