<p>Hosszú Katinka hazafias érzelmeket táplál, ezért nem települ Amerikába, habár férje pedzegeti: a sportdiplomácia ott erősebb. Mi szól még Amerika mellett? És mi ellene?</p>
Forrás: Czerkl Gábor
Minden úszó maga fizeti a vízfelületet egész évben.
Az edzőtáborokat is az úszók maguk fizetik.
Nincs állami ösztöndíjrendszer, ösztöndíjat csak az egyetemi évek alatt kapnak az úszók.
Csak a magánszférából érkező egyéni szponzorok állnak az úszók mögé, az állam nem támogatja őket ösztöndíjjal, illetve állami tulajdonú cégek szponzorációjával.
A helyi sportvezetés nem díjazza pénzjutalommal a kiemelkedő eredményeket (vb).
Nincs kiemelt edző státusz.
A helyi olimpiai bizottság hétmillió forintnak megfelelő dollárt fizet az olimpiai bajnoki címért.
Az olimpiai bajnokok nem kapnak járadékot 35 éves koruk után az államtól.
Az amerikai úszósportnak jelenleg féltucatnyi aktív olimpiai bajnoka van, a figyelem megoszlik közöttük, senkit sem kezelnek kiemelten.
Az amerikai úszószövetség elnöke három éve van a helyén, a vezérigazgató, aki az ügyeket viszi, húsz éve teszi a dolgát, a versenyzők nem szólnak bele abba, hogy ki az elnök.
A sportolók nem kapnak sportakadémiákat, ha valaki akadémiát akar nyitni, akkor belenyúl a zsebébe, és kifizeti a költségeket.
Hazánkban ingyen van a vízfelület, a szövetség fizeti az uszoda használatát egész évben, ez minden magyar válogatott és klubúszóra igaz.
A többi magyar úszóhoz képest abban kivételezett Hosszú Katinka, hogy klubja, az Iron Aquatics a Duna Aréna használatát megkapja, a feltételeket nem hozták nyilvánosságra, vagyis nem tudjuk, hogy mennyiért, ki fizeti a fenntartás költségeit stb.
Hazánkban a külföldi edzőtáborokat is a szövetség fizeti, arra nem kell áldoznia az úszóknak.
Van állami ösztöndíjrendszer, egy-egy kiemelkedő versenyző havi négyszázezer forintot kap.
Állami cégek előszeretettel támogatják az eredményes versenyzőket.
Nálunk a vb- és Eb-érmekért is többmilliós jutalmat kapnak az úszók.
Van kiemelt edzői státusz, ami a havi egymillió forintot is elérheti.
Az olimpiai bajnoki címért 35 millió forint jár egy aranyérem után.
35 éves koruk után havi 240 ezer forintos életjáradékban részesülnek a sportolók már egy arany után is, újabb aranyanként emelkedik.
Hosszú Katinka mellett jelenleg egy aktív magyar olimpiai bajnok úszó van, Gyurta Dániel, akinek mostanában nem annyira megy az úszás, Hosszú Katinka a sportág emblematikus figurája.
A magyar szövetség elnökét 2016-ban, 23 év után, Hosszú Katinka közreműködésével megbuktatták, a jelenlegi elnök is hamarosan megbukik, Wladár Sándor volt olimpiai bajnok szerint ma Magyarországon Hosszú Katinka nélkül nem lehet elnököt választani.
Katinkának szánja az állam a csillebérci egykori úttörőtábort, akadémiát nyit majd a többmilliárdos értékű helyszínen.