<p>Környezete nem tud Gyurta visszavonulási szándékáról, de van, aki azt mondja: nem lenne meglepő a döntése.</p>
Forrás: Czerkl Gábor
Felmerült annak a lehetősége, hogy az olimpiai bajnok Gyurta Dániel abbahagyja az úszást. Kedden összeszedtük, mi szól a folytatás mellett és mi ellene. A konklúzió: ha folytatja is, a világ élvonalába visszakerülni embert próbáló feladat lenne még egy olimpiai bajnoknak is. Ráadásul fekszik neki a sportpolitikai pálya, amelyre már most, aktív versenyzőként rálépett.
Természetesen szerettük volna terveiről magát az érintettet vagy legalább az édesapját megkérdezni, ám Dani nagypapáját kedden temették, nem értük el őket.
Az úszószövetség egykori főtitkárát, Ruza Józsefet viszont nem lepné meg, ha a klasszis a sportdiplomácia területén keresné a boldogulását.
– Mivel beválasztották a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Sportolói Bizottságába, lesz dolga bőven. Az évi négy-öt távoli utazás óriási teher, hogyan edzene ilyenkor? – mondta Ruza. – Feladata, hogy az úszókért küzdjön. Kapocsnak kell lennie a NOB, a Nemzetközi Úszó Szövetség, illetve a sportolók között. Az Egyesült Államok számos nagysága például nem rajtolhat pénzdíjas versenyeken, mert felsőoktatási intézménye ezt tiltja. Dani képes arra, hogy ezt az ellentmondást feloldja.
Edzője, Nagy József nem tud arról, hogy Dani inkább már új feladataira fókuszálna:
– Hétfőn beszéltem vele, akkor nem szólt arról, hogy felhagy az úszással.
Őze István, az UTE elnöke pedig megjegyezte, ha Gyurta efféle döntést hoz, azt vele kell először tudatnia.
Van még egy körülmény, amiről eddig nem esett szó: ha Gyurta felhagy a versenysporttal, elveszíti havi 400 ezer forint Gerevich-ösztöndíját, valamint az újpesti klubnál járó fizetését. A sportdiplomáciai feladataiért viszont nem kap díjazást.