A magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya, Kim Rasmussen többször élesen bírálta azokat a tanítványait, akik dohányoznak. Legutóbb a fehéroroszok elleni, vasárnapi Eb-selejtező előtt emelte fel a hangját. Igaz, azt a találkozót 25-18-ra megnyertük.
– Egy profi sportolónak minden esetben arra kell törekednie, hogy a maximumot hozza ki magából. Tény, hogy a dohányzás ebben nem segít – mondta a Sport Tv-nek a dán mester. Közismert, hogy a két nagy klasszis, Görbicz Anita és Tomori Zsuzsa egyaránt hódol a káros szenvedélynek.
A válogatott korábbi kapitánya, Németh András szerint azonban nem kell tiltani a dohányzást: e sztárok teljesítménye romlana, ha hirtelen megvonnák tőlük a nikotint.
– A szervezetük hozzászokott a cigihez, a válogatottban mindössze nyolc hetet tölt egy évben a játékos. Ha akkor tiltjuk a füstölést, abból csak negatív dolgok jöhetnek ki. Idegesebbek, stresszesebbek lesznek – fogalmazott a Borsnak Németh, aki vb-bronzéremig vezette a női válogatottat. A BL-ezüstérmes tréner hozzátette: azért nem mindenki dohányzik a nemzeti együttesben, általában a csapat 10-20 százaléka.
– Egyébként ez nem magyar sajátosság, például a szláv gárdákban jóval nagyobb a dohányosok aránya. De sok sportoló cigizik, csak nem mindegyiket kapja fel a sajtó – zárta Németh.
Dr. Szilágyi György igazságügyi szakértő, a Testnevelési Egyetem és az MLSZ orvosi bizottságának tagja szerint nem mutatható ki százalékosan egy-egy élsportolónál, mennyiben veti vissza a nikotin.
– Egyeseknél hóbort, más az idegesség levezetése miatt nyúl a cigi után – említette korábban lapunknak Szilágyi. Arról nincs vita, hogy a sportolók teljesítményére káros a füstölés. – Igaz, egyéne válogatja. A nikotinelbontás az erősebb szervezetűeknél sikeres lehet.