Forrás: MTI
Szenvedélyes smaragdgyűjtő az Eb-bronzérmes kajakos, Kopasz Bálint, aki nemrég tért vissza Ausztriából, ahol a patakban mosta a drágakövet edző-édesanyjával.
– A smaragd gyönyörűsége teljesen elvarázsolt. Aktív pályafutásom után is kövekkel szeretnék foglalkozni. Elsősorban gyűjtéssel, csiszolással és értékesítéssel. Általában a családommal járok drágakövet kutatni, remek kikapcsolódás, hiszen túrázunk a természetben – fogalmazott a Borsnak Kopasz, aki hat napot töltött 2400 méter magasban az osztrákoknál, mivel a smaragd csak hasonló magasságokban fellelhető.
Bálint elmesélte: általában bányákban vagy patakokban található meg a drágakő, ám a bányászata engedélyköteles, így csupán a vízből tudja kimosni.
– Bent szoktam állni a vízben, élénkzöld színű a smaragd, így aránylag könnyű észrevenni. Nem nagy kőzetre kell gondolni, általában körömnyi méretű, de vannak kétcentis darabok is, igaz, azok annyira ritkák, hogy két hétig is kell kutatni érte – mondta az Eb-bronzérmes sportoló, akinek a felszerelése védőszemüvegből, esőálló túrabakancsból, sapkából, esőkabátból, régészkalapácsból és vésőból áll.
Európában Ausztria a legnagyobb smaragdlelőhely, de Svédországban is szép számmal lehet zöld drágakövet találni.
– Az ékszer fellegvára Dél-Amerikában van. Kolumbiában és Brazíliában lehet igazán gyönyörű kincsekre bukkanni, de ezek nagyon veszélyes helyek. A bányákra fegyveres őrök vigyáznak, így ha el is jutnék oda, nem biztos, hogy engednének kutatni. Pályafutásom befejezése után viszont tervezek egy dél-amerikai túrát.
A kiváló kajakos három év alatt 18 smaragdra bukkant, ám azok nem olyan minőségűek, hogy nagy értékű ékszert lehessen belőlük készíteni.