<p>Ismert sportolóhölgyeket zaklatnak bűnözők, meztelen fotóikat lelopják a mobiltelefonjukról, és azokért óriási pénzeket követelnek.</p>
Eleinte külföldön lett ez szokás (az olimpiai bajnok amerikai futballkapus, Hope Solo pucér szelfiképeit feltették a világhálóra), majd a magyar sportban is jelentkeztek a gengszterek, hallottunk kárvallott úszó- és cselgáncsozóleányról is. Majd a Győr norvég kézilabdázója, Nora Mörk ruhátlanul mosolygott vissza az internetről.
Mivel magyarázható az új „divat”? – kérdeztük Mocselini Éva szexuálpszichológust.
A kiberbűnözés a mindennapok részévé vált, de hangsúlyozom: a videót és képet önmagáról készítő nem feltétlenül szenved személyiségzavarban. A szelfijelenséget, a közösségi média hatásait kutatók vizsgálják. Mivel a fiatalok nincsenek tisztában a következményekkel, könnyen áldozattá válhatnak. A szülők és környezetük se gondol erre, a lányok nem tudják, kitől kérhetnek segítséget.
Mi az oka annak, hogy sportolólányok pikáns képeket készítenek magukról?
– Van, aki jópofa ötletnek tartja, más így kíván kedveskedni a párjának, de magyarázat lehet a magamutogatás, a kontrollálatlan viselkedés, továbbá önbizalomprobléma is.
A felvételek egyre gyakrabban kerülnek illetéktelen kezekbe.
Ami traumát válthat ki a nőkben, hosszú távon a sportoló életminőségét, életvezetését befolyásolhatja, szexuális zavarokat, kapcsolati nehézséget válthat ki. Ez szexuális zaklatás, tehát bűncselekmény!
Azt pletykálják, egy-egy magyar sportolótól egy nemzetközi bűnbanda pénzt követel a kompromittáló fotókért.
Ennek kiderítése a nyomozóhatóság feladata, mindenesetre a híres emberek, közéleti személyiségek karrierje függhet e támadásoktól.
Mit tehet a sportolónő, akit ilyen támadás ér?
Forduljon a rendőrséghez, az áldozattá válás és a szexuális zaklatás feldolgozásában pedig vegye igénybe pszichológus segítségét.