<p>10 milliós spórolás miatt veszélyben a forduló.</p> <p></p>
A hideg miatt még kevesebben mennek meccsre, a jegybevétel csökken, valamint a fagyott talaj miatt nagy a sérülésveszély – ezekkel érvelnek azok az NB I-es klubok, amelyek a hétvégi forduló elhalasztását forszírozzák (a tegnapi Honvéd–Siófok Magyar Kupa-meccset már meg sem tudták rendezni).
Az egésszel csak az a gond, hogy a fagyott talaj nem lehet kifogás, mióta az MLSZ pályafűtéshez kötötte a csapatok indulási jogát a bajnokságban. A rendszer ugyanis simán felveszi a harcot ezzel az időjárással. Igaz, becslések szerint napi egymillió forintért.
– A fű alatt 20–25 centiméter mélyen elektromos vagy meleg vizes fűtőszálak vannak kiépítve – magyarázta a Borsnak a többek között a debreceni Nagyerdei Stadion pályáját is kiépítő Eurogreen ügyvezetője, Kádár Péter.
– Négyzetméterenként legalább 150 watt energiát ad le, ezzel a gyeptartó réteget és a pályára hulló havat is képes felolvasztani. Egy pálya felfűtése nagyjából egy hét, viszont a legjobb, ha egész télen üzemel a rendszer, 15 fokos talajhőmérsékletet tartva ezzel.
Így fagymentes lesz, és akár mínusz 10 fokban is megolvad rajta a hó – tájékoztatta lapunkat a szakember, aki hozzátette: a mostani időjárási körülmények között sérülékenyebb a gyep, keletkezhetnek benne károk.
Miközben az MLSZ azért tette kötelezővé a pályafűtést, hogy az előre eltervezett programban ne legyenek csúszások, egyes klubok máris halasztgatnának.
Pedig, ha csak az elmúlt két hétben beüzemeltették volna a rendszert, nem lenne semmi gond. Igaz, hogy 10–15 millió forintot ráköltöttek volna, de a szövetségtől befolyó hatalmas támogatásból azért futotta volna rá.
A csőrendszer kiépítése 100–150 ezer euró (31–47 millió Ft).
Az ellátásához szükséges hálózat további több 10 millió forint.
Használati költsége a jelenlegi 35 Ft/kWh-al számolva: napi 1 millió Ft.