Mi lehet az oka annak, hogy a mintavételtől számítva majd egy év elteltével kapott súlyos büntetést Horváth Bence világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes kajakos? – vetettük fel Tiszeker Ágnesnek, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetőjének, miután kiderült: címeitől megfosztották és négy évre eltiltották a 25 éves sportolót, akinek a szervezetében eritropoetin (EPO) nyomaira bukkantak. Ez a szer a vérképzést segíti elő, ezáltal több oxigén jut a szervezetbe, így növeli az állóképességet. A tavaly június 12-én, versenyen kívül levett mintája lett pozitív.
Csipes Tamara (2015. április: kokain)
Dombvári Bence (2015. április: kokain, 2016. június: sztanozol)
Dudás Miklós (2015. június: tesztoszteron)
Kucsera Gábor (2015. augusztus: kokain)
– A kajakos biológiai útlevelében találtunk eltérést. Ez alapján kezdtünk vizsgálódni. Amikor láttuk a gyanút az EPO-ra, akkor több korábbi mintáját is megvizsgáltuk. Az általános doppingellenőrzés során nem keresünk EPO-t, ezek speciális mintavételt igényelnek, ami roppant költséges – kezdte válaszát Tiszeker. Horváth a tárgyalás során nem ismerte el a tiltott szer használatát, azonban magyarázattal sem tudott szolgálni arra, a szer hogyan került a szervezetébe.
– A történelemben még nem láttam olyat, hogy véletlenül jut valakinek a szervezetébe ez a teljesítményfokozó. Beadni sem egyszerű: injekcióval történik – folytatta a MACS vezetője.
Tegnap szerettük volna megkérdezni Horváthtól is, miként került EPO a szervezetébe, ám nem reagált hívásainkra. Jogi képviselőjének, dr. Mohácsy Lénárdnak viszont felvetettük: hihető-e, hogy az EPO Horváth tudtán kívül szerepel a doppingmintájában?
– Erre nem kívánok válaszolni – reagált az ügyvéd, majd hozzátette, még nem tudja, fellebbeznek-e a MACS-döntés ellen.
Bence egyébként nem először került doppingügybe, igaz, az elsőből jól jött ki: 2016. július 22-én a szervezetében növekedési hormon atipikusan magas jelenléte miatt a Horváth, Szomolányi Ákos kettőst a Magyar Kajak-Kenu Szövetség kizárta a riói olimpiai csapatból. Csakhogy kiderült, nem vétkesek, és ezt 2016. december 14-én a szövetség kommünikében ismerte be (igaz, az olimpiáról lemaradtak).