Sport

Baji: Nem fér bele az életembe egy kutya - interjú

T. D.

Létrehozva: 2018.05.13.

<p>Május 10-e a szívférgesség világnapja. Minden gazdinak felelőssége, hogy megelőzze a kutyák szívférgesedését. Ezzel kapcsolatban indult egy kampány, amelynek a vb-bronzérmes gátfutó, Baji Balázs a nagykövete. </p>

Honnan az ötlet, hogy a kampány nagykövete legyen?

Szívesen veszek részt ilyen jellegű kezdeményezésekben – magyarázta Baji. 

– Állatorvosként és magánemberként is fontos számomra a kutyák egészsége, az, hogy a szívükkel minden rendben legyen.

A kutyákat vagy a macskákat kedveli jobban?

Sajnos az életvitelem miatt sosem tudtam kutyát tartani. Gyerekként a család nem engedhette meg magának, az­óta pedig sajnos olyan életet élek, ami egy kutyának kínzás lenne. Voltam próbagazdi egy hétig. Egy magyar agár került hozzám. Tiszának hívták. Macskám már többször is volt, szóval kutyás és macskás is vagyok. Egyszer majd mindenképpen szeretnék egy saját kutyát.

Egy agár igazán passzolna önhöz.

Igen, az agár egy sprinter. Valójában mindenben hasonlítunk, nagyon rövid idő alatt fut hosszú távot, majd utána képes egész nap a kanapén pihenni és aludni. Akárcsak én.

Hogyan telnek a mindennapjai a márciusi világbajnokság óta?

Dél-Afrikában és Cipruson voltam edzőtáborban, ahol jó körülmények között engeteget edzettem a nyári szezonra, ami május végén kezdődik. Az év legfontosabb eseménye az augusztusi Európa-bajnokság lesz. Az edzések mellett az Állatorvos-tudományi Egyetem Kisállat Klinikájának sebészeti tanszékén továbbra is ellátom az állatorvosi teendőimet.  

Melyik volt az elmúlt hónapok legemlékezetesebb pillanata?

Az állatvilága miatt Dél-Afrika nagyon megérintett. Elmentünk egy oroszlánrezervátumba, ahol 10 hetes oroszlánkölyköket tudtunk megsimogatni és órák hosszat játszani velük. Felejthetetlen élmény, amikor egy vadállat kölykeihez ilyen közel kerülhet az ember.

Tudatosabbak a kutyagazdik

A kutyákra életveszélyes szívférgesség Magyarországon az elmúlt 6-7 évben jelent meg. A különösen veszélyeztetett területek közé tartozik a Balaton és a Tisza-parti települések is. Pozitív lelet esetén hosszantartó, kockázatos és költséges kezelésnek nézünk elébe, legyen szó akár gyógyszeres, akár műtéti beavatkozásról, melyet mindenképpen tanácsos megelőzni.

– A szívférgességről tájékoztatást adó, immár négyéves kampányunk nagy eredménye, hogy a gazdik 80%-a tud a szívférgesség hazai jelenlétéről – emelte ki Dr. Aladics Balázs, a Bayer délkelet-európai kereskedelmi igazgatója. – A kutyatulajdonosok 70%-a tisztában van vele, hogy a szúnyogok terjesztik a szívféreg lárváját és a szúnyogcsípés repellens védelemmel megelőzhető. Ennek köszönhetően a korábbi fertőzöttség növekedését sikerült kézben tartani – mondta.

A csípéstől számított első 6-7 hónapban a fertőzött állat tünetmentes, azonban a szívféreg felnőtt alakjainak kifejlődése súlyos problémát, gyakran halált okoz. Kedvencünk fáradékonnyá válik, majd keringési, légzőszervi és szívpanaszok lépnek fel nála. A fertőzést okozó parazitát egyik állatról a másikra terjesztik a szúnyogok, de az ember is megfertőződhet. Mivel a lárva nem tud teljesen féreggé fejlődni az emberi szervezetben, a szívférgesség ránk nem jelent halálos veszélyt, ám a lárva a tüdőbe kerülve gócos elváltozásokat okozhat.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek