Aggodalom övezi a vb-n debütáló videobírót, amit olyan játékvezetők is használnak majd, akik tétmeccsen még sosem alkalmazták.
Forrás: AFP
Oroszországban harminchárom kamera, különböző látószögből – amelyből nyolc szuper-, négy pedig ultralassított felvételt készít – rögzíti majd az eseményeket. A pályabírót minden esetben a moszkvai központban, egy teremben ülő négy kollégája segíti.
Ketten a főkamera képén követik az élő eseményeket, egy harmadik csak a lesvonalban kihelyezett kamera felvételét nézi, míg negyedik társuk a tévéközvetítéseket figyeli. A videobírós csapat négy esetben segít a játékvezetőnek: góloknál, tizenegyesnél, kiállításnál és a sárga vagy piros lappal büntetendő játékos azonosításában. Az információkat headseten keresztül mondják a fülére, de a pálya szélén kihelyezett monitoron maga is visszanézheti.
Az akár hosszú percekig tartó procedúra számos focista és szövetségi kapitány szerint akadályozza majd a játék áramlását, s ezzel rontja a fociélményt. Mert ami elméletben jól működik, a gyakorlatban még akadozik.
A korábbi angol válogatott, Frank Lampard – akinek a 2010-es vb-n a németeknek lőtt gólját a rendszer segítségével megadták volna – sem tartja késznek a videobírót a világeseményre.
– Még túl korainak tartom. Az utolsó dolog, amire szükségünk van, hogy egy 30 másodperccel korábbi szabálytalanság hatással legyen arra a gólra, ami esetleg lesről született. Ez túl bonyolult – nyilatkozta Lampard, aki szerint csak a baj lesz a rendszerrel. Továbbá problémásnak tartja, hogy a különböző országokból más-más bírók érkeznek, s többen hazájuk bajnokságában sem dolgoztak még ezzel a technikával.