Hétszeres magyar bajnok, kupagyőztes, Horváth József pályafutása mégsem itthon ért a csúcsra.
Volt a magyar válogatott csapatkapitánya, 1974-ben az Év labdarúgója az Újpesti Dózsa hórihorgas játékosa. Mégis a tengerentúlon lett igazi sztár. Egy csapatban játszott például a világ egyik legjobb focistájának kikiáltott Johan Cruyff-fal is.
Ünnepelt játékosa volt a legendás újpesti gárdának. Benével, Göröcs Titivel, Fazekassal és a többi legendával lépett pályára a vörös hajú srác, akit hamar befogadtak az újpesti csillagok. Elismerték, tudták, szívvel-lélekkel teszi a dolgát a pályán, ráadásul – pedig nem is támadót játszott – számos fontos gólt szerzett. Honi pályafutása mégis derékba tört.
– Az 1975-ös idény rajtja előtt rendezték a Bajnokok Tornája döntőjét, ahol egy ártalmatlan helyzetben összerúgtam Kozma Misivel – emlékezik vissza az Amerikában élő korábbi kedvenc. – Még a játékvezető sem fújt a sípjába, ilyen számtalanszor előfordul a meccseken. Csak később tudtam meg, Miska súlyosan megsérült.
Az akkori labdarúgás mindenható urát, Kutas Istvánt azonban cseppet sem zavarta, hogy Kozma sérülésében vétlen volt a kőkemény, de mindig sportszerűen küzdő Horváth Vöri. Kijelentette, addig nem léphet itthon pályára, amíg ő a főnök, és ezzel megásta a labdarúgó sírját.
– Csak Baróti Lajos bácsi mert ellenszegülni Kutasnak, de sajnos még az is „kevés” volt ahhoz, hogy megmentsen. Én viszont játszani akartam, hiszen az életem volt a labdarúgás. Döntöttem, ha itthon nincs esélyem a focira, disszidálok. Senkinek, még édesanyámnak sem szóltam a tervemről, szegény csak akkor szembesült a történtekkel, amikor a rendőrség kiment a lakásra és közölte vele, a fia engedély nélkül külföldön maradt – folytatja.
A dobbantása után a FIFA automatikusan egy évre eltiltotta a futballtól, ennek ellenére Svájcban, Belgiumban, Angliában is próbálkozott, nem sok sikerrel. Viszont Spanyolországban, Puskás és Kubala segítségével a Zaragoza leigazolta.
– Stikában, Seszták néven rúgtam a labdát, de néhány hónap elteltével – miután valaki feldobott – lépnem kellett, jött Németország, ahol már rendes papírokkal és névvel játszhattam a Rot-Weiss Essen csapatában 1978 tavaszáig. Innen költöztem Amerikába, ahol azóta is élek.
Az Egyesült Államokban 1968-ban kezdték népszerűsíteni a labdarúgást, amelynek élharcosa a New York Cosmos csapata volt. Közönségcsalogatóként szerződtették Pelét, Beckenbauert, Carlos Albertót, de a tengerentúli bajnokságban szerepelt George Best és Johan Cruyff is.
– Szép éveket töltöttem az amerikai pályákon. Játszottam a New York állami Rochester csapatánál, majd Washington következett, ott a Diplomatsban lettem közönségkedvenc. Szerettek, mert hajtottam, rugdostam a gólokat. Később a teremben is kipróbáltam magam, ahol Best is a csapattársam volt.
Horváth ma nyugdíjasként él Amerikában. Nem bánta meg, hogy egykor hazát váltott.
– Ma is megtenném, ha nem hagynák, hogy futballozzak – mondta, de hozzátette, már alig várja, hogy újra hazautazzon, és találkozzon a régi játszótársakkal Újpesten.