Sport

Élőben látta a Beatlest az olimpiai bajnok Gelei József

Szabó Sándor

Létrehozva: 2019.03.16.

Csodás karrier Gelei Józsefé: az 1964-es tokiói olimpia bajnoka, és részese futballspor­tunk egyik legnagyobb diadalának: védett az 1966-os vb-n, amikor válogatottunk megverte a címvédő Brazíliát.

Élőben látta a Beatlest az olimpiai bajnok Gelei József

Forrás: AFP, MTI

Miután az angliai vb-n 3-1-re nyertek a – Pelé nélkül felálló – brazilok ellen, a magyar öltözőben állítólag gratulált a Beatles egy-két tagja is.

Oly sokan nyüzsögtek körülöttünk, hogy erre nem emlékszem – mondta a nyolcvan­egyedik évében járó kapus. – A tokiói olimpián viszont a négy angol gombafejű koncertjét élőben láttam.

Melyik fegyvertényére büszkébb: az olimpiára vagy a brazilverésre?

Előbbire, igaz, aranyérmet nem kaptam. A döntőben nem én álltam a kapuban, mert a románok elleni 2-0-s meccsen 11-es hárítása közben két ujjam beleakadt a fűbe, és szalagszakadást szenvedtem.

Az aranymeccs előtt szóltam dr. Lakat Károly edzőnek, védjen inkább Szentmihályi Antal, nehogy elússzon az elsô hely. Olimpiát nyertem, de érem ezt nem igazolja. Más kérdés, hogy Palotai Károly sem játszott akkor a fináléban, a győri klubvezetés azonban mégis megcsináltatta utólag neki az érmét…

A csapat 66-ban megverte a brazilokat. Az a 3-1 máig a vb-história egyik legcsodálatosabb fegyverténye.

A portugálok elleni 1-3-as találkozón Szentmihályi agyrázkódással védett, ezért jöttem én, s ez remek élmény marad.

A negyeddöntőben a Szovjetunió elleni 1-2 következett, utána a fél ország pletykálta, hogy befeküdtek a ruszkiknak…

Badarság. Túl sokáig voltunk összezárva a vb előtt, barátnők, feleségek hiányában bizonyos dolgok hiányoztak a férfiszervezetnek. A meccs előtt magam alatt voltam, azon töprengtem, lemondom a szereplést, de végül védtem. Az 5. percben Mátrait belökték a pályát övező mély beton­árokba.

Azt hittem, Sanyi meghalt, ezért majdnem infarktust kaptam. Nekünk járt volna a szabadrúgás, helyette a szovjetek szögletet rúgtak, majd oldalról érkezett a lapos lövés, fogtam a labdát, ami a testem mögé csavarodott. Érkezett egy orosz, és spiccel bevágta. A második gól előtt öklözni készültem, de Mészöly Kálmán feje tetején megcsusszant a labda, így tehetetlen voltam. A vereség fő oka a csodás Albert Flórián szovjetek általi kikapcsolása volt, ráadásul kimaradt három ziccerünk is.

Sokat köszönhet dr. Lakat edzőnek.

Erről többször is beszélgetek 99 éves édesanyámmal. Karcsi bácsi második fiaként kezelt, három évig osztályfőnököm volt az általános iskolában.

Bár a Fradi toborzóin sosem jutott nekem szerelés, az MTK-nál igen, ezért onnan datálódik a karrierem. Végül igen korán, 31 évesen lezártam a futballpályafutásomat, edzőként folytattam, indiai szövetségi kapitány is voltam.

Mondja, mi az oka a magyar futball 1966-os csodás múltja utáni, mai kiábrándító jelennek?

A mi időnkben a gyerekeket(!) egykori válogatott játékosok oktatták, mi több, nevelték. Manapság járom a gyerekmeccseket, onnan tudom, az edzők mosdatlan hangnemben tesznek megjegyzést ellenfélre, bíróra, szülőre a fiatalok füle hallatára. A tisztelet ismeretlen, ezért (is) vagyunk a slamasztikában. Szabó Sándor

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek